Френската художничка Ан дьо Колбер-Христофоров е позната на българската публика не само със самостоятелните си изложби в София, Балчик, Ямбол и в други градове на страната, но и от съвместните си изложби с българката Елена Панайотова. Това е четвъртата изложба на този тандем.
В общата им експозиция, наречена "Пробуждането на природата", има живопис, рисунки, гоблени, както и картини на географски карти на Елена Панайотова. Творбите са в стиловете магически реализъм и авангард.
Ан дьо Колбер-Христофоров е удостоена с редица престижни френски и международни награди, включително златен медал от Международния салон в Рим и наградата на парижката фондация „Бернхайм“. Творчеството ѝ изразява нейната дълбока чувствителност, съчетана с многоцветността на живописния Прованс, откъдето е самата тя. Произходът ѝ е от известната френска фамилия Колбер – Жан-Батист Колбер е бил министър на крал Луи ХIV, а интересът и и любовта и към България и българската публика са свързани с нейния съпруг – световноизвестният гастроентеролог проф. Боян Христофоров.
В интервю за „Нашият ден“ френската художничка разказва какво я мотивира да идва отново и отново в България, какво я свързва с българката Елена Панайотова и кой е изтъкал гоблените, създадени по нейни картини, които могат да се видят на изложбата, както и за топлото и посрещане и разговорите и със студентите в Американския университет в Благоевград.
Според Ан дьо Колбер-Христофоров България е много богата страна със своите артисти, учени, художници и музиканти и това винаги я е възхищавало и привличало да идва у нас. Отскоро г-жа Христофоров е и българска поданичка.
Изложбата може да бъде видяна в Студентския център „Америка за България“ на Американския университет България.
Повече детайли можете да чуете в звуковия файл.
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg