Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елена Алекова – за истината и за лъжите

Родопа е предел между истината и лъжата, предел на човечността. "Родопа е предел" е сбор от статии, студии, писани от 1995-а до 2016 година. Авторката Елена Алекова сподели в "Артефир":

"Ако ти приемеш лъжата, оставаш при невежеството, при стълкновението. Ако ти приемеш истината, ти оставаш при доброто, при светлината. Човек сам решава. Да, истината е понятие, по-голямо от човека. Но ако решиш да градиш живот на мир и благополучие върху лъжа, ти го градиш върху нищото." 

"Когато писах книгата, имах предвид да я прочетат онези хора, които търсят истината за себе си. Защото в Родопите има потомци на ислямизирани някога българи и те попадат под такъв обстрел на лъжи и фалшификации, че идва момент, в който те трябва да решат кои са. Главно за тях пиша."

Какво знаем и не знаем за българите мохамедани в Родопите

"Всъщност няма тайни за българите мохамедани, не знаем само колко са лъжите за тях. "Българи мохамедани" се използва само като исторически термин. Защо не казваме българи християни или българи будисти? Когато отпаднат лъжите и дойде самоопределението "кой съм аз", от този термин няма да има нужда."

Думите са причина за войните

"И този случай на противоречие е изкуствено създаден. Защото явно има сили, които желаят обществото да е разделено, така е и на Балканите, в Азия, в Европа... Някой има полза обществото в света да е разделено. Когато казваш на един човек, че българите, изповядващи ислям в Родопите, са "родопски турци", а те не се самоопределят като такива... Други казват, че са отделен етнос – етнос, който не съществува. Какви са те?"

Идеята на цялата книга е ние да се срещнем

"Защото, когато има граници между две хиперкултури, каквито са християнството и ислямът, има две взаимодействия, условно казано. Едното е на срещата, другото е на сблъсъка. И ако ти се срещнеш с другия и го приемеш, какъвто е, ставаш двойно по-богат."

Николай Хайтов – учител по родолюбие 

"...и по това как трябва да се водят битки, щадящи човека, против лъжата и фалшификациите на историята. Искам да възкреся неговите идеи, неговите мисли, неговите постижения, да си припомним неговото слово", казва Елена Алекова.

Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05