Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фолклор и композиторско творчество – Джордже Енеску и цигулката като начин на изказ

Дордже Енеску – един от великите цигулари от първата половина на 20 -и в. – е роден на 19 август 1881 г. като 12-о и единствено останало живо дете на семейството. Родителите му са с музикални наклонности, майката свири на пиано и китара. Четиригодишен започва да учи цигулка при Лае Чиору, циганин-музикант, който великолепно владее изкуството да импровизира с лекота върху народни мелодии. Енеску е запленен от това изкуство, от енергията, която тази музика излъчва. Вече 20-годишен той вплита в Първата си румънска рапсодия две от песните, запомнени в тези първи уроци – рапсодията е шеметна секвентна верига от танцови елементи.

За Енеску фолклорът е съдба, а цигулката – начин на изразяване. Фолклорът той свързва с неограничените възможности за емоционален изказ. Третата соната за цигулка и пиано – с пояснение „В характера на румънски фолклор“ – е израз на начина на мислене, наслоен още от най-ранния допир с народната музика. Избягва думата „стил“ за народната музика, за него тя съдържа нещо изкуствено, докато „характер“ е някаква даденост – от самото начало“. Третата соната е омайно, виртуозно общуване с богатата мелодика, хармония, ритми, които румънският фолклор съдържа и от които Енеску извлича безценни опуси.

В предаването на 18 ноември от 17.30 часа ще звучат Първа румънска рапсодия и Трета соната за цигулка и пиано.

ВИЖТЕ ОЩЕ

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..

публикувано на 06.02.25 в 17:25
Екатерина Христова, адв. Йорданка Бекирска, Цвета Николова и д-р Благородна Макева

Родителските войни и децата

Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..

публикувано на 06.02.25 в 15:35
Акад. Владимир Овчаров

Той, тя или то...?

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..

публикувано на 06.02.25 в 09:05

Цената на паметта

Точно сто години след рождението на писателя Генчо Стоев говорим за шедьовъра му – "Цената на златото", и за историческата памет, интерпретирана от перата на писателите ни.   Заедно с професорите Евдокия Борисова, Пламен Антов, с писателя Деян Енев, журналиста и поета Божидар Грозев и докторанта от Шуменския у-т "Константин Преславски" Валентина..

публикувано на 05.02.25 в 18:46

Семейните констелации и наследените травми: Тежестта на миналото

В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..

обновено на 04.02.25 в 14:08