Интердисциплинарният подход, който обединява достиженията на науката, технологията и изкуствата, датира поне от Ренесанса, но съвременната епоха повече от всякога изисква подобно отношение за осмисляне на промените, които движат съвременния живот.
Първото издание на форум Relogia е посветен на човешкото измерение и предлага различни прояви – конференция, практически работилници и изложби. За първото издание на Relogia у нас идват световни експерти с над 10-годишен опит в крос-дисциплинарността и сътворчеството.
Форумът поставя началото на поредица от събития в сферата Наука+Изкуство+Технология в България. Той ще се състои в НДК между 21 и 24 ноември.
Relogia/Триалози 2019 е с безплатен достъп след регистрация.
“Голямата промяна в бъдеще ще бъде, че да учиш, ще е едно от основните осъзнати занимания на човека – но не с цел иновации, а с цел сътворчество, обединяващо диаметрално противоположни дисциплини. Това ще се случи чрез възпитаването на ренесансови модели на мислене, които са все по-търсени.
Ще можеш да мислиш в няколко дисциплини едновременно, и това ще може да се тренира; ще може да учиш музикална хармония, докато в същото време се занимаваш с биология, химия, неврология и психология” – казва д-р Цветана Иванова, основател и главен изпълнителен директор на фондация “Re:”.
Сред гостите-лектори ще бъде генералният директор на Европейската организация за ядрени изследвания ЦЕРН, д-р Фабиола Джаноти.
За форума у нас идват Nokia Bell Labs със Sonic Empathy project – интерактивна инсталация, която ще позволи на публиката да създава музика с технология за видео анализ; Galerija12+, разработваща Музеят на бъдещето във Дубай.
Университетът Аалто, Финдалния представя "Материалите имат значение"/Materials do matter – изложба комбинираща наука и дизайн с бизнес. А BM Vision от България ви канят на "Потапяне в културата 360°" – те създават иновативни продукти, които позволяват виртуални разходки из различни културни и природни обекти в България.
За първи път в България, публиката - участник в тренинга на RELOGIA | ТРИАЛОЗИ 2019, ще съпреживее в реалност изпълненията на: Геннадий Ткаченко, Brain-DJ, който на живо ще демонстрира как с мозъка си човек контролира звука и образите в невъзможно интерактивно визуално произведение.
Музиката на хормона на любовта окситоцин, ще оживее в изпълнението на един от най-известните джазмени на България, Михаил Йосифов.
Предаването, излъчено в Деня на светите равноапостоли Константин и Елена, припомня събития и слабоизвестни факти от зората на християнството. Обръща се особено внимание на "огнения" елемент в честванията, на нестинарските традиции и съответната ритуална обредност, съпътстваща отбелязването на 21 май в някои региони на страната ни. Говорим със..
Използвахме това словосъчетание с житейски и медицински привкус в диалога ни с проф. Цветалина Танкова – ендокринолог, преподавател, учен и изследовател на диабета. Поставихме акценти върху прословутото "коварство" на болестта, която протича без симптоми, без болка и няма изявена клинична картина. Коментирахме и последиците от захарната болест и..
Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов", гр. Варна, е открито през 1905 г. в София, като Държавен институт за слепи. Първият директор на ДИС е д-р п.н. Стойчо Донев, който е и родоначалник на българската специална педагогика за зрително затруднени. Д-р Донев е човекът, адаптирал Брайловата азбука на български..
Днешните абитуриенти са децата, на които се наложи още в 7. клас – в ключовия момент за кандидатстване в гимназия – да преминат към онлайн обучение. По-късно, когато вече влязоха в гимназия, отново останаха по домовете си, без възможност да се запознаят с новите си учители и съученици. Въпреки това се адаптираха, устояха. Дори до вчера не беше сигурно..
Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ. Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg