Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музикалните изкушения на „Киномания 2019“

сряда, 20 и 27 ноември, от 17.30 часа

| обновено на 27.11.19 в 11:25
Снимка: kinomania.bg

Ако сте сред почитателите на музикално-филмовите „Звукови хроники“, със сигурност знаете, че през този месец сме с музикалните изкушения на кинозвездите. Но днес ще разширим малко темата. Изключението, уверявам ви, си струва, защото ще сме с тези на „Киномания 2019“. Тази фраза – музикални изкушения е много подходяща за фестивала – ветеран. През всичките години на своето съществуване в програмата му винаги е имало и има музикални кинозаглавия.

В „Звукови хроники“ винаги сме отразявали музикалните акценти на софийския есенен кинофорум. Та нали именно на „Киномания“ оживяха отново на големия екран легенди като Би Би Кинг и Джими Хендрикс, джаз величия като Ела Фицджералд, Джон Колтрейн, Джанго Райнхард, попикони като Далида, актуални оперни звезди като Соня Йончева… И това са спомени само от последните няколко години. 

В програмата на тазгодишната „Киномания“ рубриката „Музиката“ има два раздела: „А душата им пее“ – включващ филми, посветени на Арита Франклин, Джуди Гарланд и Лучано Павароти, и „Композитори и диригенти“ – с два игрални филма: „Кресчендо“ – на режисьора Дрор Захави и „Хачатурян: Танц със саби“ – на Юсуп Разиков. Тук трябва непременно да направим две уточнения: първо – че става дума за съвсем нови документални и игрални продукции, и второ – че има още не малко заглавия в 33-тото издание на „Киномания“, в които музиката е, така да се каже, жизнено важна за самия филм. Като например класиката на Сергей Айзенщайн „Александър Невски“, в която партитурата на Сергей Прокофиев е с времетраене повече от половината от това на кинолентата или класическия филмов мюзикъл на Джордж Кюкър „Роди се звезда“ – с евъргрийните на Гершуин и Харолд Арлън. А какво са филми като „Ромео и Жулиета“ на Дзефирели и „Един мъж и една жена“ на Льолуш без музикалните емблеми, звучащи в тях - на Нино Рота и Франсис Ле?

Към споменатите класически удоволствия с адрес „Киномания 2019“ бихме могли да прибавим и „Спартак“ – на Владимир Деребьонов и Юрий Григорович, в който щедро се лее музиката из едноименния балет на Арам Хачатурян и „Един дъждовен ден в Ню Йорк“ – най-новия филм на Уди Алън, който, както обичайно, е гостоприемна територия за евъргрийни от златната ера на суинга. Разбира се, това е само бегло изброяване на заглавия от фестивалния афиш (техният брой тази година е 56!), но все пак дава представа за почетното място, което музиката заема традиционно в него.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвия Борисова

Образованието в нови хоризонти: Предизвикателства и решения

Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..

публикувано на 01.07.25 в 11:47
Стефан Велев

Български геолози изследваха скалите на нос Барнард в Антарктика

"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на остров Ливингстън, където е българската полярна база, нос Барнард", разказва в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. д-р Стефан Велев. "Там, заедно с моя адаш и колега Стефан, прекарахме 11..

публикувано на 30.06.25 в 14:10
Пламен Пенчев

Бъдещият неврохирург Пламен Пенчев първи в света публикува метаанализ

Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical Neuroscience метаанализ, в който е първи автор. Това не е стандартна научна статия, а най-високата форма на академична публикация – резултат от задълбочен анализ на световната литература, статистическа..

публикувано на 29.06.25 в 09:20

Къде се намира "изгорялата планина"?

Многобройни черни кратери, върху които не расте нищо, а земята е е покрита с потоци застинала лава и тъмна вулканична пепел. Това са част от пейзажите, които могат да се видят в геоложкия парк Кула-Салихли в провинция Маниса в Западна Турция. Геопаркът обхващаща площ от близо 300 кв. км., като интересното е, че природният парк все още не е много..

публикувано на 28.06.25 в 12:15

Математика без граници

Повече от 1200 ученици ще участват във финалното състезание на 12-ото издание на Международния турнир "Математика без граници", което ще се проведе в Несебър. Подробности разказва организаторът на турнира Любомир Любенов в предаването "Следобед за любопитните". "Сред претендентите за медали са 758 финалисти от над 150 училища в България. В Несебър..

публикувано на 27.06.25 в 10:10