В серията „Дихание“ Джон Демос събира над шейсет черно-бели фотографии на дървета, заснети в продължение на повече от 20 години. За него тя е форма на духовно търсене и опит да обрисува животворната енергия на дърветата във визуална форма.
“Фотографии или направо рентгенографии? Образна диагностика на гръдния кош на гората? Разкриване на кривините на болката, която разголва и оголва? Разкриване на пораженията от есента и зимата, на пораженията от ликуващото лято…
С други думи, дървото е праобраз на човека. Гората е праобраз на обществото. Може би мощно антропологизирам изображенията на Джон Демос тъкмо защото сме в период на разчовечаване на човека, на разобщаване на обществото. И неговите фотографии ни посочват какви сме като идеал и какви сме като упадък. Такива, каквито сме. Идеал и упадък едновременно.
И също: ние сме хартията, на която пишем. Хартия, произведена от същите тези дървета“ – пише Марин Бодаков.
Изложбата „Дихание“ ще бъде открита на 21 ноември от 19.00 ч. в галерия „Синтезис“. Съпътстващата програма на събитието включва разговор с Джон Демос, провокиран от фотографиите в изложбата на 22 ноември от 19.00 ч. и литературно четене на проф. Александър Шурбанов "Дендрариум" и други стихотворения на 5 декември от 19.00 ч. в Арт център „Фотосинтезис“.
За автора:
Джон Демос е роден в Солун през 1944 г. Завършва история на изкуството и има магистърска степен по живопис и фотография в University of Chicago. През 1968 г. се завръща в Гърция, където преподава изобразително изкуство, фотография и философия в American Community Schools в Атина. През 1976 г. публикува първата си монография” The Greece That is Passing”. През 1979 г. заедно с още четирима други фотографи основава “Photographic Center of Athens”. През 1988 г. Демос и съпругата му Бернардин Браакенбург ван Бакум основават агенцията за фотожурналистика Apeiron Photos, която представлява Magnum, Sygma, Ralpho и други известни фотографски агенции в Гърция. В същото време се посвещава на проект, посветен на вярата, която прераства в книгата “Shadows of Silence” публикувана през 2002 г. Между 1996 и 1999 г. е директор на “Photographic Center of Skopelos”, където създава международен фотографски фестивал. През 2008 г. е куратор на мащабна ретроспективна изложба на Йозеф Куделка в музея Бенаки в Атина. Негови фотографии са част от колекциите на Националната библиотека на Франция, центъра „Помпиду”, Maison Européenne de la Photographie в Париж, Art Institute of Chicago, фондацията Gulbenkian и Tokyo Metropolitan Museum of Photography, както и в многобройни частни колекции. Работата му е показвана в някои от най-престижните фестивали и фотографски центрове в цял свят, като Rencontres d‘Arles , Primavera Fotografica в Барселона, The Photographers Gallery в Лондон и Gulbenkian Modern Art Center в Лисабон.
„Дихание“ е третата изложба на Джон Демос в галерия "Синтезис". През 2014 г. той показва един от най-известните си проекти – “Сенки на мълчанието”, а през 2018 г. гостува със серията „Албания на прага на промяната (1990 – 1991)".Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg