Наградата за млади поети „Владимир Башев“ тази година за 50-и път награди млад поетичен талант. Поетът Иван Ланджев, спечели журито с последната си стихосбирка „Ти, непрестанна новина“.
Тази награда стана доста популярна през годините, когато сегашни известни поети я спечелиха – Драгомир Асенов, Калин Донков, Надя Попова и много други. За нея има възрастови ограничения – кандидатите трябва да са публикували поне една поетична книга преди да навършат 32 години. На тези години вече станалият класик Владимир Башев е бил издал 7 стихосбирки, преди да загине нелепо в автомобилна катастрофа през 1966 година. Наградата се присъжда всяка нечетна година от края на 60-те години на миналия век насам.
Иван Ланджев – сегашният носител на приза „Владимир Башев“, не е неизвестно име – досега има няколко стихосбирки, сценарист е на известни телевизионни сериали като „Под прикритие“, „Столичани в повече“ и други, преподава руска литература и пише от време на време и в големите ежедневници.
Един от членовете на журито, отличило Иван Ланджев – поетесата Валентина Радинска – обясни пред микрофона на „Нашият ден“ защо лично тя е предпочела Иван Ланджев за тазгодишен лауреат на наградата „Владимир Башев“. Радинска не се изказа много ласкаво за някои млади хора, които пишат поезия просто защото искат да пишат нещо, но за Иван Ланджев – „той е естествен и непреднамерен и е голям талант“, по нейните думи.
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния отпечатък, който преводачът оставя в текста, и останалите добре познати ни ябълки на раздора в караниците около превода, като че ли все по-често се налага да си задаваме въпроса не дали един превод е..
"Ретроспекции към публичната комуникация" – проф. Минка Златева гостува в "Артефир", за да представи своята книга, посветена на приноса на Факултета по журналистика и масова комуникация в българското висше образование. "След 1989 година промяната в обществения живот наложи промяна и в образованието, и в дисциплините, които преподаваме във..
Как Еверест – връх първоначално обявен за невъзможен за изкачване, след това принизен до просто самоубийствен, се превръща във възможност, от която хиляди хора могат да се възползват? Отговорът на този въпрос търси американският журналист и писател Уил Кокръл в своята книга " Еверест ООД". Авторът прави над 120 интервюта с професионални..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът Денис Мадeн – създателите на новия българо-британски филм "Дяволски игри" – са в студиото на "Артефир". Става ясно, че драматичният трилър, който днес тръгва по кината у нас, е вдъхновен от..
Драматичният театър "Любомир Кабакчиев" в Казанлък гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Взрив" от Елизе Вилк. Постановката по пиесата на съвременната румънска драматуржка е дело на Бюрхан Керим, който е работил по превода на Лора Ненковска. "Модерна гимназия. Таблоидите биха казали, че това е гимназия за..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg