През 2017 година с Тоня Димитрова, тогава журналист от БНТ, направихме поредицата „Истории иззад Океана“. Тогава тя беше първата българска журналистка, спечелила стипендия на шведска фондация, която поставя задача пред европейските журналисти да опознаят по-добре американците.
По своята индивидуална програма Тоня Димитрова обикаляше цялата страна сама и без камера. За слушателите на програма „Христо Ботев“ и „Мрежата“, тя направи обстойни репортажи, в които ставаше дума за разделението на американското общество, за страховете на обикновените хора, за контраста между големите и малките градове. Срещна ни с различни хора, със социални и религиозни групи.
Този път Тоня Димитрова, като международен репортер на програма „Хоризонт“ на БНР, отразяваше срещата Тръмп – Борисов във Вашингтон.
Впрочем състояла се в навечерието на публикацията на един критичен текст, написан от бившия посланик на САЩ у нас Джеймс Пардю, в който той недвусмислено заявява, че Тръм и Борисов използват еднакви тактики за сплашване на медиите.
И макар по време на срещата между двамата лидери да нямаше очакване медиите да бъдат обсъждани, в тяхното общо изявление темата се появи.
За доближаването до американските медии, за смелостта на българските журналисти да задават въпроси и защо фокусът на това посещение на високо ниво беше изместен, разговаряме с Тоня Димитрова в „Мрежата“ на програма „Христо Ботев“.
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева от издателство "Колибри", Темз Арабаджиева от "Сиела" и Димитър Риков от издателство "СофтПрес". Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света..
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg