Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Причина без основа – култура и суеверия

7
Мануел Хорак от Австралия, Мартина Стефанова - куратор на изложбата, Ахмад Таер от Ирак, Ива Дойчинова, Катерина Димитрова от България, Найон Парк от Корея и Росица Гецова - галерист в галерия „Аросита“ (от ляво надясно)
Снимка: Росица Александрова

„Причина без основа“. Петима млади автори, поканени от галерия „Аросита“, представят своята гледна точка за предразсъдъците. Те се запознават в Университета по приложни изкуства във Виена. Привлича ги невероятната културна смесица: Мексико, Ирак, Корея, Австрия и България. Преди година идват в България, където се впечатляват от силата на суеверията тук.

Една прекрасна многонационална компания гостува в студиото на "Нашият ден". Ахмaд Таер, Катерина Димитрова, Мануел Хорак, Найон Парк и куратораторът Мартина Стефанова.

Изложбата е фокусирана върху предразсъдъците на хората по света и културите им, разказва Катерина Димитрова: "Търсихме нещо да ни обедини като идея, но и да покаже различния ни бекграунд, от който идваме. Всеки идва от различна страна, носи различна култура, различни традиции и във всяка култура има суеверия. Някои се припокриват, някои са коренно различни. И решихме чрез изкуството да обединим това."

Гостите разказаха за забавната, но и за тежката страна на суеверията и предразсъдъците – тази, която ни пречи да бъдем свободни.

Кураторът Мартина Стефанова определи като много интересен този артколектив: "Това са различни представители на различни култури от абсолютно всички краища на света, които се събират в един артколектив във Виена, за да докажат, че изкуството няма граници. Те се събират, за да търсят общото в съвременен план, да пренесат тези култури в един актуален жанр."

Суеверието е витално и показва душевността на една националност

"Художниците забелязват, че суеверието е много развито у нас. Те се сблъскват челно със суеверията – някои смешни, други – абсурдни, трети може би работят и хората продължават да им вярват, и това ни прави и близки помежду ни."

"За мен суеверието е отвъд фактите и отвъд разбирането, и отвъд истината", смята Мануел Хорак. Той иска да осмее суеверието в своите произведения и дава за пример популярното суеверие за отрязано заешко краче в джоба.

„Not Based on a Reason“ / „Причина без основа“ – Азалеа Ортега Флорес, Ахмaд Таер, Катерина Димитрова, Мануел Хорак, Найон Парк. Куратор: Мартина Стефанова. Среща-разговор с авторите на 5 декември, 16:00 часа, Гьоте-институт. Експозицията в галерия "Аросита" може да бъде видяна от 5 до 18 декември 2019 г.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40