Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сдружение за споделено учене „Ела“ и насилието в училищата

Елисавета Таракджи (вляво) и Латинка Дучева
Снимка: Росица Михова

Насилието винаги е било част от цивилизацията ни. Насилие над народи, над общности, над малцинства, над семейства, над личността. То ни залива от екраните – големи и малки. Срещаме го на улицата, в заведения, понякога и в домовете си. Но най-страшно е, когато насилието се случва в училищата и детските заведения. Тогава не само детето-жертва е застрашено. Застрашени са всички деца. 

И каквито и анализи да са правени в това студио, всички стигат до един извод – важни са превенцията и възпитанието на децата; важно е да им се дава такъв пример, че те да не израстват като бъдещи насилници!

„За преодоляване на насилието“ говорихме в „Познати и непознати“ с помощта на Латинка Дучева и Елисавета Таракджи от Сдружение за споделено учене „Ела“. Сдружението реализира своя национална програма за преодоляване на насилието, в която участват 10 училища от цялата страна. Затова в разговора се включи и Гергана Крумова, училищен психолог в 137 СОУ „Ангел Кънчев“ в София. Както и ученици – участници в Програмата. Какво си казахме – можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хаджи Станьо Врабевски, премълчаният поборник

В българските национално-освободителни борби има имена, които някак са затулени от големите и мощни сенки, хвърляни от гигантите Васил Левски, Христо Ботев, Георги Раковски, Георги Бенковски, Любен Каравелов, Панайот Волов, Стефан Караджа… Но те също са вградили себе си в бъдещето Освобождение, допринесли са да стане факт. Такава фигура е..

публикувано на 18.01.25 в 12:35

Над 1 млрд. лв. годишно е финансовият ефект от присъединяването ни към Шенген

Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..

публикувано на 17.01.25 в 13:20
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Приказка за... възрастни

Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..

публикувано на 17.01.25 в 08:35

В Либия единствената опасност са джигитите по пътя

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..

публикувано на 16.01.25 в 16:45

Красимир Коцев: За "човешкото" в изкуствения интелект

Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..

публикувано на 14.01.25 в 12:04