Насилието винаги е било част от цивилизацията ни. Насилие над народи, над общности, над малцинства, над семейства, над личността. То ни залива от екраните – големи и малки. Срещаме го на улицата, в заведения, понякога и в домовете си. Но най-страшно е, когато насилието се случва в училищата и детските заведения. Тогава не само детето-жертва е застрашено. Застрашени са всички деца.
И каквито и анализи да са правени в това студио, всички стигат до един извод – важни са превенцията и възпитанието на децата; важно е да им се дава такъв пример, че те да не израстват като бъдещи насилници!
„За преодоляване на насилието“ говорихме в „Познати и непознати“ с помощта на Латинка Дучева и Елисавета Таракджи от Сдружение за споделено учене „Ела“. Сдружението реализира своя национална програма за преодоляване на насилието, в която участват 10 училища от цялата страна. Затова в разговора се включи и Гергана Крумова, училищен психолог в 137 СОУ „Ангел Кънчев“ в София. Както и ученици – участници в Програмата. Какво си казахме – можете да чуете в звуковия файл.
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg