18 декември е Международен ден на мигранта. На тази дата през 1990 година ООН приема Международната конвенция за защита на правата на работниците-мигранти и на членовете на техните семейства. Сега през 2019 светът е променен и вече сме в епоха на Ново преселение на народите. Според някои това е едва началото.
Името ѝ е измислено. Няма как тя да излезе с истинското си име. Била е само на 13 години, когато изоставили всичко в родния Афганистан – дом, приятели, училище, работа, живот... и пристигнали в България. Днес тя е на 25 години. Не знаем дали е още в страната ни, или търси щастието си някъде по света. Историята на Силай.
Миграцията винаги е присъствала в историята на човечеството и възможните причини за нея най-често са влошаването или унищожаването на жизнената среда. В днешния свят екологичните катастрофи предизвикват нови мигрантски вълни.
В "Нашият ден" гостуваха екологът Георги Стефанов и политологът Георги Киряков.
"По данни на ООН има около 65 млн. климатични мигранти, засегнати от измененията на климата и свързаните с тях последици – глад, липса на ресурси и вода. Цифрата се очаква да нарасне през 2050 г. до 1 млрд. души!"
"От 2015 година към ООН действа Международна организация за миграцията, която изследва всички аспекти на въпросите, свързани с миграцията, деградацията на околната среда и изменението на климата. Вече ясно се осъзнава, че проблемите са преплетени. Т.е. нестабилната околна среда води до нестабилно общество, а това води до насилие и несигурност, което води до миграция. Разбирането на връзката с климатичната криза и миграцията на огромни маса хора може да се превърне в ключ към справянето с тази криза, а също и с миграцията." – подчерта Георги Стефанов.
Вече е време да бъдат изготвени стратегии за приспособяване към необратимите климатични промени.
Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg