Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Сестрата на Дафни Галиция: Малта е мафиотска държава

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 16-и октомври 2017 г. в Малта беше убита разследващата журналистка Дафни Каруана Галиция. Един от разобличителите на огромни корупционни схеми в страната покрай т.нар. “Панамски документи”, макар и непризната от властите, сякаш нямаше интерпретация за убийството, различна от тази, че Дафни е убита заради разследванията си. След бавен първоначален процес по събиране на доказателства в последния месец разследването за убийството й придоби огромни размери, като бяха уличени и поръчителят, и онези във властта, които са се опитали да го прикрият. 

През ноември 2018 г. в “Мрежата” направихме интервю със сестрата на Дафни – Корин Вела, която разказа за притесненията на семейството й, но и на цялото малтийско общество, че случаят ще бъде потулен и до реални присъди няма да се стигне. Ескалацията в разследването през последния месец отново вкара Малта в центъра на информационния поток в Европейския съюз. Свързахме се с Корин година след последния ни разговор, за да даде контекст на случващото се.

В интервюто ще чуете много имена и истории за правителствено-корпоративна корупция. Навигирането сред тази сложна криминална история е на моменти трудно, но детайлите са важни, за да стане ясно какви са размерите на заплахата срещу демокрацията в Малта.


 
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Николета Даскалова

Николета Даскалова: По-важни от зададените въпроси са тези, които журналистът е спестил

Кои отношения между медии, журналисти и политици рушат доверието на гражданите и към едните, и към другите, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Николета Даскалова, медиен анализатор от фондация ”Медийна демокрация” Нестандартното решение на лидера на най-голямата политическа партия у нас с тази номинация за кмет направи..

публикувано на 30.09.23 в 09:10

Ще развие ли радомирското Старо село поклоннически туризъм

В страната ни има няколко села, носещи името Старо село. Радомирското Старо село се намира в полите на Верила планина и в подножието на връх Дебелец, на надморска височина от около 585 м. До селото преминава автомагистрала "Струма", която осъществява транспортната връзка с Гърция. Прекрасната природа, чистия въздух, язовирът и близостта до гр. София..

публикувано на 30.09.23 в 08:35
Невестино – освещаване на знамената

Септемврийска благодат по суша и вода

В поредното издание на "И рибар съм, и ловец съм" отбелязваме съвсем по ловджийски Независимостта на България и настъпването на астрономическата есен. Но поредните ни петъчни приключения, на които ви правим свидетели, се случиха диаметрално – от подножието на Осоговската планина до брега на Черно море! А наистина грандиозно честване на 130-ата си..

публикувано на 29.09.23 в 17:30
Руската църква

Казусът с Руската църква

Казусът около храма "Св. Николай Чудотворец", познат още като Руската църква, има два аспекта – правото на собственост, като понятие в гражданското право, другият е свързан с каноните на Църквата (каноническото право). Това казаха пред медии от Софийската градска прокуратура.  В Прокуратурата са постъпили два сигнала от Върховния касационен съд, подадени..

публикувано на 29.09.23 в 15:00
Лагерът

Холограмни разговори с шестима лагеристи от Белене представят днес

Над 15 000 души да преминали през комунистическия лагер "Белене“. Паметта за миналото трябва да бъде детайлно съхранена, за да служи на бъдещето. Има написани и издадени много книги, които разказват за концлагера, известен под името “Втори обект”. Това е най-големият лагер за политически неудобни лица за Комунистическата партия. Там са заточвани..

публикувано на 29.09.23 в 14:25