На 16-и октомври 2017 г. в Малта беше убита разследващата журналистка Дафни Каруана Галиция. Един от разобличителите на огромни корупционни схеми в страната покрай т.нар. “Панамски документи”, макар и непризната от властите, сякаш нямаше интерпретация за убийството, различна от тази, че Дафни е убита заради разследванията си. След бавен първоначален процес по събиране на доказателства в последния месец разследването за убийството й придоби огромни размери, като бяха уличени и поръчителят, и онези във властта, които са се опитали да го прикрият.
През ноември 2018 г. в “Мрежата” направихме интервю със сестрата на Дафни – Корин Вела, която разказа за притесненията на семейството й, но и на цялото малтийско общество, че случаят ще бъде потулен и до реални присъди няма да се стигне. Ескалацията в разследването през последния месец отново вкара Малта в центъра на информационния поток в Европейския съюз. Свързахме се с Корин година след последния ни разговор, за да даде контекст на случващото се.
В интервюто ще чуете много имена и истории за правителствено-корпоративна корупция. Навигирането сред тази сложна криминална история е на моменти трудно, но детайлите са важни, за да стане ясно какви са размерите на заплахата срещу демокрацията в Малта.
След пет подборни кръга из страната и дори на остров Ливингстън на 11 май (неделя) в "София Тех Парк" ще се състои закриващото събитие на XV Фестивал на науката, в което 12-те финалисти ще разкажат своите триминутни истории от различни научни области. Един от участниците ще представи България на международния финал на конкурса..
8 май е Денят на победата във Втората световна война. За историческата истина и манипулативните замени в историята в "Нашият ден" разговаряме с учителя по история Емил Джасим . Разговорът започва с представяне на историческите факти, свързани с днешната дата. Първият договор за капитулация на нацистка Германия е подписан на 6 срещу 7 май 1945..
Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..
През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..
Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография..
Новият албум на нидерландската джаз певица Фей Клаасен бе реализиран на физически носител на 4 април 2025 година, а вече е достъпен и в дигиталните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg