Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлите празници по кошмарните улици на столичния квартал „Филиповци“

3
Кв. "Филиповци", София
Снимка: Калина Колева

„Филиповци“ – столичният квартал с богата и древна история, но в началото на ХХI век е затънал в тонове боклуци, с ограничен брой контейнери и кошчета за боклук, неработещо осветление, неизградени и разбити тротоари и огромни дупки по улиците. 

Столичани и жители на квартала се обръщат с писмо към Столичната община и очакват отговор за решаването на посочените проблеми. В очакване на официален отговор от Столичната община жители на квартала се срещнаха още през април с кметския наместник Александър Владимиров, който обяви сигнала за приет и заяви, че започва работа по отстраняване на посочените нередности. 

В навечерието на светлите празници екип на предаването „Нашият ден“ реши да провери какво се случва там и има ли промяна от края на април в квартал „Филиповци“ сега – в края на 2019 година. Екипът се срещна с жители на квартала и видя на място, че нищо не се случва. Не само че картината не се е променила, а и проблемите се задълбочават още повече. 

"Единственото, което беше направено преди изборите, беше да се запълнят дупките в центъра на "Филиповци". Но само в центъра. По малките улици нищо не беше направено – те са забравени от Бога. Гледката още на влизане в квартала е ужасяваща! Добре че хората, които живеят в къщи, са си украсили домовете. Но навън е ужасяващо – препълнени контейнери, няма тротоари, плитка е канализацията – постоянно се пука и тече, тя дори не е узаконена."  – казва Юлияна Пеева, жител на квартала.

"Може би звучи като виц, но тази година само веднъж измиха главната улица – на 1 април!" – възмутена е Илиана Райчева. Тя смята, че презастрояването в ромската част на кв. "Филиповци" е достигнало грандиозни размери. Това се води жилищен комплекс. Някога имаше двуфамилни блокчета. Сега няма и помен от тях. Сега може би живеят над около 10 000 души! Те са настанени в малки къщички – все незаконно строителство!" Райчева попита каква част бюджета на "Люлин" се заделя за "Филиповци", защото на практика нищо не се вижда?!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12