„Филиповци“ – столичният квартал с богата и древна история, но в началото на ХХI век е затънал в тонове боклуци, с ограничен брой контейнери и кошчета за боклук, неработещо осветление, неизградени и разбити тротоари и огромни дупки по улиците.
Столичани и жители на квартала се обръщат с писмо към Столичната община и очакват отговор за решаването на посочените проблеми. В очакване на официален отговор от Столичната община жители на квартала се срещнаха още през април с кметския наместник Александър Владимиров, който обяви сигнала за приет и заяви, че започва работа по отстраняване на посочените нередности.
В навечерието на светлите празници екип на предаването „Нашият ден“ реши да провери какво се случва там и има ли промяна от края на април в квартал „Филиповци“ сега – в края на 2019 година. Екипът се срещна с жители на квартала и видя на място, че нищо не се случва. Не само че картината не се е променила, а и проблемите се задълбочават още повече.
"Единственото, което беше направено преди изборите, беше да се запълнят дупките в центъра на "Филиповци". Но само в центъра. По малките улици нищо не беше направено – те са забравени от Бога. Гледката още на влизане в квартала е ужасяваща! Добре че хората, които живеят в къщи, са си украсили домовете. Но навън е ужасяващо – препълнени контейнери, няма тротоари, плитка е канализацията – постоянно се пука и тече, тя дори не е узаконена." – казва Юлияна Пеева, жител на квартала.
"Може би звучи като виц, но тази година само веднъж измиха главната улица – на 1 април!" – възмутена е Илиана Райчева. Тя смята, че презастрояването в ромската част на кв. "Филиповци" е достигнало грандиозни размери. Това се води жилищен комплекс. Някога имаше двуфамилни блокчета. Сега няма и помен от тях. Сега може би живеят над около 10 000 души! Те са настанени в малки къщички – все незаконно строителство!" Райчева попита каква част бюджета на "Люлин" се заделя за "Филиповци", защото на практика нищо не се вижда?!
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...
На Световния ден за предотвратяване на удавянията в рубриката "Темата на деня" ви срещаме с Васил Загорчев от Life Saving Bulgaria – специалист по водно спасяване и дългогодишен защитник на безопасността във водна среда. Поводът – открито обучение по водна безопасност, което ще се проведе днес от 10:30 ч. на Централния плаж в Бургас, при..
Днес започва второто издание на форума "Ела (си) в Благоевград", който ще се състои на 25, 26 и 27 юли. Събитието включва два сегмента: дискусионен панел и бизнес изложение. Целта на инициативата е да мотивира младите хора, които са родени или учили в града, да продължат развитието си в там, за да превърнат региона в място на активен живот и..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg