„В тази книга е историята на нашата планета, която трябва да познаваме, защото само така можем да гледаме с оптимизъм в бъдещето“, казва проф. Христо Пимпирев.
Новото трето преработено и допълнено издание „История на Земята“ на проф. Христо Пимпирев проследява отделните етапи в развитието на нашата планета, събирани и анализирани в продължение на двайсет години. В енциклопедичния труд ще открием и актуална информация за глобалните промени в климата и съвсем нови данни от изследванията на българските учени на Антарктида.
„В това най-ново издание има много нови неща. Тук има непубликувани данни и изследвания от научните ми експедиции на всички континенти. Всичко е преплетено с моите лични впечатления и проучванията ми на земната повърхност, които са като страници на една книга. Това са земните пластове, които геологът може да разчете и да напише историята на Земята“, казва проф. Христо Пимпирев.
Големият български учен и полярен изследовател споделя, че се е стремял да напише „История на Земята“ на един по-достъпен език и книгата да бъде предназначена не само за студентите от катедра „Геология и палеонтология“ на Алма Матер, но и за читателите с интерес към тази материя.
Всяка глава в преработеното издание започва с лична фотография от научните проучвания на проф. Пимпирев по целия свят.
Книгата съдържа анализ от изследванията му по време на експедициите до Непалските Хималаи, Колумбийските Анди, Канадска Арктика, Великото китайско карстово плато. Тук са и най-важните изследвания на българските учени от последните национални научни експедиции до Антарктида – www.bai-bg.net.
Николай Райнов е уникален в историята на новата българска култура – необикновено разностранен талант : поет, белетрист, драматург, есеист, литературен критик, учен-теоретик, историк и философ и стилист, преводач, публицист, неизтощим разказвач, вдъхновен интерпретатор на нашия и световния приказен фолклор; художник, изучаващ и опитващ..
Тя е сценарист, документалист, продуцент, филмов режисьор, наследница на фамилия, която е била "враг на народа", майка, стилист, пие кафе и бълва идеи постоянно – наш гост е вечната бунтарка Ирена Даскалова ! Още като малка Ирена режисира и командори свои приятели от улицата. Искала да стане оператор, но разбрала, че камерата е твърде тежка..
Преводачът Анелия Петрунова представя в "Нашият ден" четвъртия роман на Кармен Мола "Мълчанието на майките". Кармен Мола е псевдоним, зад който се крият трима мъже – телевизионни сценаристи, свикнали да работят в екип. Петрунова препоръчва на читателите да четат книгите последователно - "Кървавата годеница", "Пурпурната мрежа",..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура в световната литература. Какви са изминалите 12 месеца в очите на писателя – в личен и общочовешки план, в български и глобален контекст? Най-личният, най-чистият и вероятно най-хубав..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия брой на сп. L’Europeo, озаглавен "Актрисите" . По думите на Стоянович, който е главен редактор на изданието, този брой е обяснение в любов към българските актриси и българския театър – заслужено..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg