В съботната оперна вечер (на 4 януари) на програма „Христо Ботев“ от 19 часа ще слушате първото от директните матинета през 2020 г., които престижната Метрополитън опера в Ню Йорк предлага на меломаните в целия свят. Ще се насладите на операта „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус в интерпретацията на великолепни солисти, хора и оркестъра на Метрополитън опера, дирижирани от сър Саймън Ратъл.Премиерата на творбата в Дрезденската придворна опера на 26 януари 1911 г. е триумф за композитора. Диригент на спектакъла е Ернст фон Шух, режисьори – Георг Толер и Макс Райнхард, художник – Алфред Ролер. „Кавалерът на розата“ изненадва публиката с неочаквания стилистичен завой от експресионистичните му опери „Саломе“ и „Електра“ към комична опера ала Моцарт. След първоначалните перипетии с либретиста Хуго фон Хофманстал (Щраус му предлага да напише текст за „Семирамида“ по пиесата на Калдерон „Дъщеря на въздуха“, поетът отговаря с друга идея: сюжет за живота на Казанова), в началото на 1909 г. в писмо от Ваймар, драматургът съобщава: „В продължение на три спокойни дни успях тук, в следобедните часове да завърша един много весел сценарий за опера…време на действието – Виена в епохата на Мария Терезия“.
С огромно увлечение композиторът започва да пише музиката, обсъждайки с Хофманстал всяка подробност и завършва партитурата в края на септември 1910 г. Съвсем естествено виенският валс в най-широк спектър на превъплъщения става своеобразен лайт-жанр в операта. „Кавалерът на розата“ наричат „опера на валсовете“ и „тържество на мелодията“. Но както и сами ще разберете, тя е също забавен виенски карнавал на нравите през погледа на 20 век.
В директното предаване от Метрополитън опера в „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус ще слушате в главните роли:
• Маршалката, принцеса Мария Тереза фон Верденберг – Камила Нилунд;
• Октавиан, граф Рофрано, неин млад любовник – Магдалена Кожена;
• Барон Окс ауф Лерхенау, братовчед на Маршалката – Гюнтер Гройсбьок;
• Господин фон Фанинал, богаташ – Маркус Айхе;
• Софи фон Фанинал, негова дъщеря – Голда Шулц;
• Валцаки, интригант – Томас Ебенщайн;
• Анина, негова племенница – Катрин Голднър;
• Италиански певец – Матю Поленцани;
• Мариане, икономка на Фанинал – Александра ЛоБианко и др.
Съдържание на операта „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..
16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg