На 20 януари Теодосий Спасов (кавал) и Християн Цвятков (китара) ще заминат за българската база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън, за да създадат албум с музика от Ледения континент. Те заминават по покана на проф. Христо Пимпирев, председател на Българския антарктически институт и ръководител на ежегодните полярни експедиции на страната ни.
„Винаги съм мечтал на Антарктида да бъде представена и музиката наред с всички изкуства, които нашите творци са създали там. Много съм щастлив, че през 2020 година ще дадем началото на нещо, което е уникално. Така ще бъде изпълнена една от моите мечти световноизвестен музикант като Теодосий Спасов чрез своето изкуство да усети този невероятен континент с най-чистата природа. Не знам някой да е композирал музика на Антарктида досега и се радвам, че по този начин ще пренесем българския фолклор и душевност на най-запазеното място на нашата планета“, каза проф. Пимпирев преди заминаването за полярната ни база.
„Пътуването до Антарктида е сбъдната мечта и за мен, за която смело и тайно съм мечтал. Надявам се, че това отново ще е пътуване към самия мен, както по време на концерта, който изнесохме на платото под връх Калапатар, точно срещу Еверест преди близо 20 години“, сподели Теодосий Спасов.
Виртуозният музикант е част от групата с български музиканти тогава, които изнасят най-високия концерт на планетата през 1996 година, влязъл в Книгата на рекордите Гинес.
Той сподели, че няма подробен план за реализирането на музикалния проект на Антарктида. Създаването на музиката ще стане още по време на пътя, когато с Християн Цвятков ще изострим сетивата си и ще анализираме нашите впечатления. При всички случаи ще има записани и автентични звуци от там, които ще включим в албума, който предстои да издадем. Имаме намерение да влезем и в студио, където ще се роди идеята за формата на албума. Ще поканим и музиканти и с техния талант ще пресъздадем още по-широка палитра на света, който сме усетили на Антарктида“, каза още Теодосий Спасов.
Цялото пътуване ще бъде отразено от камерата на Румен Василев, който е единственият оператор, заснел кадри за игралния филм „Писма от Антарктида“ на Белия континент.
Проф. Христо Пимпирев ще пътува с българските музиканти, които ще се присъединят към 28-ата полярна експедиция на България. Те ще гостуват на полярните бази на Китай, Русия и Чили.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg