На 20 януари Теодосий Спасов (кавал) и Християн Цвятков (китара) ще заминат за българската база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън, за да създадат албум с музика от Ледения континент. Те заминават по покана на проф. Христо Пимпирев, председател на Българския антарктически институт и ръководител на ежегодните полярни експедиции на страната ни.
„Винаги съм мечтал на Антарктида да бъде представена и музиката наред с всички изкуства, които нашите творци са създали там. Много съм щастлив, че през 2020 година ще дадем началото на нещо, което е уникално. Така ще бъде изпълнена една от моите мечти световноизвестен музикант като Теодосий Спасов чрез своето изкуство да усети този невероятен континент с най-чистата природа. Не знам някой да е композирал музика на Антарктида досега и се радвам, че по този начин ще пренесем българския фолклор и душевност на най-запазеното място на нашата планета“, каза проф. Пимпирев преди заминаването за полярната ни база.
„Пътуването до Антарктида е сбъдната мечта и за мен, за която смело и тайно съм мечтал. Надявам се, че това отново ще е пътуване към самия мен, както по време на концерта, който изнесохме на платото под връх Калапатар, точно срещу Еверест преди близо 20 години“, сподели Теодосий Спасов.
Виртуозният музикант е част от групата с български музиканти тогава, които изнасят най-високия концерт на планетата през 1996 година, влязъл в Книгата на рекордите Гинес.
Той сподели, че няма подробен план за реализирането на музикалния проект на Антарктида. Създаването на музиката ще стане още по време на пътя, когато с Християн Цвятков ще изострим сетивата си и ще анализираме нашите впечатления. При всички случаи ще има записани и автентични звуци от там, които ще включим в албума, който предстои да издадем. Имаме намерение да влезем и в студио, където ще се роди идеята за формата на албума. Ще поканим и музиканти и с техния талант ще пресъздадем още по-широка палитра на света, който сме усетили на Антарктида“, каза още Теодосий Спасов.
Цялото пътуване ще бъде отразено от камерата на Румен Василев, който е единственият оператор, заснел кадри за игралния филм „Писма от Антарктида“ на Белия континент.
Проф. Христо Пимпирев ще пътува с българските музиканти, които ще се присъединят към 28-ата полярна експедиция на България. Те ще гостуват на полярните бази на Китай, Русия и Чили.
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът Денис Мадeн – създателите на новия българо-британски филм "Дяволски игри" – са в студиото на "Артефир". Става ясно, че драматичният трилър, който днес тръгва по кината у нас, е вдъхновен от..
Драматичният театър "Любомир Кабакчиев" в Казанлък гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Взрив" от Елизе Вилк. Постановката по пиесата на съвременната румънска драматуржка е дело на Бюрхан Керим, който е работил по превода на Лора Ненковска. "Модерна гимназия. Таблоидите биха казали, че това е гимназия за..
Часове преди премиерата на "Трамвай "Желание" в Младежкия театър "Николай Бинев" в "Артефир" разговаряме с режисьора Антон Угринов. Сюжетът на пиесата от Тенеси Уилямс проследява историята на Бланш Дюбоа (Веселина Конакчийска), която решава да избяга от личните си проблеми, като отива при по-малката си сестра Стела (Ния Кръстева) и нейния..
Десетото издание на филмовия фестивал "Мастер оф арт" започва днес с биографичен филм за песен. Това е известната My way. Програмата включва 50 документални филма. Както винаги официалната селекция е на филми за архитектура, музика и танц, литература, театър и кино, изящни изкуства, фотография и съвременно изкуство, дизайн и мода, видеоарт, изкуство..
200 оригинални скици на художника Салвадор Дали ще бъдат показани за първи път в стoлицата на Индия – Ню Делхи, съобщи BBC. Самостоятелната изложба е озаглавена "Дали идва в Индия". В колекцията ще бъдат показани още акварелни картини и графики. Експозицията е подготвена от Кристин Аржилет, дъщеря на френски колекционер, който е бил..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg