Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Геро: Животът е като железопътна линия и никога не хващай ръчната спирачка

В „Зорба“ открих пролуки за светлина в тъмното ни ежедневие

Снимка: zadkanala.bg

"Няма актьор, който би отказал ролята на Зорба. Много дашна, обемна, апетитна е тази роля. Но от друга страна пък, много задължава. Това каза за "Артефир" актьорът Герасим Георгиев-Геро, който изпълнява ролята на Алексис Зорбас в новата постановка "Зорба" на Малък градски театър "Зад канала" (драматургична версия на Юрий Дачев). 

Образът на Зорба

"Аз за себе си съм спокоен, че каквото мога, давам в този образ. Естествено, вкарвам и части от себе си, защото всички на Балканите имаме това желание за живот, макар и ние, българите, малко да сме го позабравили – все гледаме черното, негативното. А Зорба винаги гледа положително на живота. Че този живот трябва да се живее леко и с любов и не трябва да си правим излишни сметки." 

"В моите очи Зорба е луд, див човек, минал през много трудни моменти в живота си. Но най-ценното му качество е, че на всичко гледа с усмивка. Важното е да сме живи, да обичаме тоя живот, да го хващаме в ръцете си. И наистина, трябва да се гледат малките неща, ежедневните на тях трябва да се обръща внимание. Големите има кой да ги решава. Почнеш ли да си решаваш малките неща в живота, всичко ще се подреди. Такъв е за мен Зорба."

Геро е прочел наново романа на Казандзакис и се е поровил в биографията му. "Срещнах много познати неща от нашето усещане, опресних си и филма, защото невероятният Антъни Куин направи Зорба и сиртакито популярни по света. Вървях по собствена пътека в подхода си към ролята. Аз съм танцувал 13 години в ансамбъл подобни танци и затова ми е много близко. В спектакъла пеем на гръцки и танцуваме."

Философията на Зорба

"Попих много от това, което героят ми казва, и за себе си открих доста пролуки за светлина в нашето тъмно ежедневие. Много от философията му ми пасна като ръкавица. Че този живот е за живеене – втори няма. И че животът е като железопътна линия – нагоре-надолу – и никога не трябва да хващаш ръчната спирачка, трябва просто да го живееш тоя живот! Правим си излишни сметки, а както казва Зорба, когато спре човек да си прави сметки, тогава Господ скланя да му помага! Сега живей!" 

Постановката

Постановката по световноизвестния роман „Алексис Зорбас“ на гръцкия писател Никос Казандзакис е най-новото заглавие в репертоара на Малък градски театър „Зад канала“. По този роман през 1964 година е създаден и филмът „Зорба гъркът“ на Михалис Какоянис с Антъни Куин в главната роля. Сега романът на Казандзакис оживява на българска сцена в драматургичната версия на Юрий Дачев и под режисурата на Бина Харалампиева, а в образа на Зорба се превъплъщава Герасим Георгиев-Геро.

"Това е нашият поглед върху Зорба гърка. Имам чувството, че разказвам наша история. Актьорският състав е много силен, режисурата, сценографията, костюми, декор... всичко", разказва актьорът. 

В представлението участват още Мак Маринов, Василена Атанасова, Васил Банов, Анастасия Лютова, Илка Зафирова, Георги Кацарски, Христо Пъдев, Владимир Димитров. Сценографията и костюмите са на Свила Величкова, автор на музиката – Асен Аврамов.

Премиерните представления са 17 и 18 януари в Малък градски театър „Зад канала“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Филмова реалност в нереално време: "Белият лотос" 3 във вселената на МАХ

Докато топлото слънце на Тайланд успява да огрее и най-мрачния ден, драматични сблъсъци и неочаквани обрати отново говорят на зрителите за уникалните съдби и истории, които се преплитат в рамките на луксозния комплекс, за който всички говорят. Третият сезон на хитовия HBO Original сериал "Белият лотос" очаква своите посетители във вселената на МАХ от..

публикувано на 17.02.25 в 10:10

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35