"Няма актьор, който би отказал ролята на Зорба. Много дашна, обемна, апетитна е тази роля. Но от друга страна пък, много задължава. Това каза за "Артефир" актьорът Герасим Георгиев-Геро, който изпълнява ролята на Алексис Зорбас в новата постановка "Зорба" на Малък градски театър "Зад канала" (драматургична версия на Юрий Дачев).
Образът на Зорба
"Аз за себе си съм спокоен, че каквото мога, давам в този образ. Естествено, вкарвам и части от себе си, защото всички на Балканите имаме това желание за живот, макар и ние, българите, малко да сме го позабравили – все гледаме черното, негативното. А Зорба винаги гледа положително на живота. Че този живот трябва да се живее леко и с любов и не трябва да си правим излишни сметки."
"В моите очи Зорба е луд, див човек, минал през много трудни моменти в живота си. Но най-ценното му качество е, че на всичко гледа с усмивка. Важното е да сме живи, да обичаме тоя живот, да го хващаме в ръцете си. И наистина, трябва да се гледат малките неща, ежедневните – на тях трябва да се обръща внимание. Големите има кой да ги решава. Почнеш ли да си решаваш малките неща в живота, всичко ще се подреди. Такъв е за мен Зорба."
Геро е прочел наново романа на Казандзакис и се е поровил в биографията му. "Срещнах много познати неща от нашето усещане, опресних си и филма, защото невероятният Антъни Куин направи Зорба и сиртакито популярни по света. Вървях по собствена пътека в подхода си към ролята. Аз съм танцувал 13 години в ансамбъл подобни танци и затова ми е много близко. В спектакъла пеем на гръцки и танцуваме."
Философията на Зорба
"Попих много от това, което героят ми казва, и за себе си открих доста пролуки за светлина в нашето тъмно ежедневие. Много от философията му ми пасна като ръкавица. Че този живот е за живеене – втори няма. И че животът е като железопътна линия – нагоре-надолу – и никога не трябва да хващаш ръчната спирачка, трябва просто да го живееш тоя живот! Правим си излишни сметки, а както казва Зорба, когато спре човек да си прави сметки, тогава Господ скланя да му помага! Сега живей!"
Постановката
Постановката по световноизвестния роман „Алексис Зорбас“ на гръцкия писател Никос Казандзакис е най-новото заглавие в репертоара на Малък градски театър „Зад канала“. По този роман през 1964 година е създаден и филмът „Зорба гъркът“ на Михалис Какоянис с Антъни Куин в главната роля. Сега романът на Казандзакис оживява на българска сцена в драматургичната версия на Юрий Дачев и под режисурата на Бина Харалампиева, а в образа на Зорба се превъплъщава Герасим Георгиев-Геро.
"Това е нашият поглед върху Зорба гърка. Имам чувството, че разказвам наша история. Актьорският състав е много силен, режисурата, сценографията, костюми, декор... всичко", разказва актьорът.
В представлението участват още Мак Маринов, Василена Атанасова, Васил Банов, Анастасия Лютова, Илка Зафирова, Георги Кацарски, Христо Пъдев, Владимир Димитров. Сценографията и костюмите са на Свила Величкова, автор на музиката – Асен Аврамов.
Премиерните представления са 17 и 18 януари в Малък градски театър „Зад канала“.
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година. Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..
"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..
Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..
На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Филмът "Лимонов" на Кирил Серебренников вече може да бъде гледан в кината у нас. Киноразказът е базиран на биографичната книга, написана от Еманюел..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg