Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арфата разказва

За втори път, но винаги на 22 февруари, в литературен клуб „Перото“ ще се състои концертът на Илиана Селимска – арфистка в Оркестъра на радиото, и Кохар Андонян – преподавател по арфа в Софийското музикално училище.

„За първия концерт имаше огромен интерес. Залата беше препълнена и дори върнаха публика. Тази година сме две арфистки, но с четири арфи – две келтски и две класически“ – сподели Илиана Селимска.

Келтската арфа е по-малка и без педали. На самата извивка на арфата има механизми, с които по време на изпълнението с ръка се променя височината на тона. В тази първа част ще изпълнят творби от Търлоу О`Кърлан известен ирландски композитор и арфист от XVII в.

Във втората част, посветена на класическата арфа, ще представят творби на две известни композиторки от XIX в. Жермен Тайфер, която умира на 101 години, но последната премиера е на нейната стогодишнина. Това е единствената жена в прочутата шесторка заедно с Онегер и Пуленк.

Ще има пиеси и на Хенриет Рение – виртуозна арфистка от края на XIX в.

Разбира се, ще има композиции на Карлос Салседо и различни танцувални пиеси – танго, меренге.

„Надяваме се публиката да остане доволна. Искаме да направим голямо музикално пътешествие през векове и стилове, и да се забавляваме“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Част от компакт диска „Веризъм“ на Анна Нетребко

Звездно откриване на сезона в "Ла Скала" с Шостакович

Красимира Стоянова, Анна Нетребко, Елина Гаранча и Хуан Диего Флорес са сред звездите в новия сезон на Миланската Скала. Откриването на 7 декември е с операта "Лейди Макбет от Мценска губерния" на Дмитрий Шостакович . За първи път от десет години насам сезонът се открива с музика на композитор, който не е италианец. Изненадата тази година..

публикувано на 29.05.25 в 16:44

"Кварто квартет" с концерти на Античния стадион в Пловдив и в зала "България"

На 29 май "Кварто квартет" представят в Пловдив музикалния спектакъл "Гласове и струни", заедно с хор "Мистерията на българските гласове", с авторската музика на Георги Андреев и Калина Андреева (контрабас).  На сцената на Античния театър с тях ще излязат група "Молец" и Скилър. Българските зрители ще аплодират продукция, която вече имаше успех по..

публикувано на 29.05.25 в 13:12

Български музиканти представят албум и видео, посветени на психичното здраве

Утре, 29 май, в бар "Петък" ще се състои официалното представяне на новия албум и видео проект, създадени от български музиканти с фокус върху темата за психичното здраве. Вокалистът и китарист на група "Последно повикване" – Цветан Андреев, сподели подробности за инициативата в ефира на Lege Artis. По думите на Цветан идеята за албума не е била..

обновено на 28.05.25 в 14:31
Aliens in search of Space Nar

Михаил Михайлов: Живот насред българската клубна сцена

За българската клубна сцена и живота на преминаващите през нея в "Нашият ден" разговаряме с китариста на Aliens in search of Space Nar и Flight Mode Михаил Михайлов , който е и звукорежисьор в Българското национално радио. Михаил разказва за продуцирането на съвременна българска музика и за почти приключилата си работа по късометражния..

публикувано на 28.05.25 в 10:24

The Big Garden Party обещава най-големия семеен празник в столицата

  Представете си огромен пикник с любимите си хора под звуците на световна музика и в компанията на топартисти, готвачи и със забавления за малки и големи. The Big Garden Party обещава да превърне "Арена София" на Столичния колодрум в сърце на най-големия семеен празник в града на 31 май и 1 юни.   Събитието ще предложи три сцени с над..

публикувано на 26.05.25 в 11:19