„Винаги правя това, което не мога, за да мога да се науча да го правя“ – тази мисъл на Пикасо художникът Греди Асса носи винаги в джоба си. Написана е на листче от онези навити на рулце хартийки, които дават като късметче с кафето. „Където и да рисувам, винаги накрая се получава българска картина“ – казва още художникът.
Сега в галерия „Арт Алея“ Греди Асса показва новата си изложба „Селфи“. Това са серия колажи, асамблажи и фротажи, вдъхновени от стихотворение на полската поетеса Вислава Шимборска, със заглавие: „Мъжко стопанство“:
„...ключове цяла дузина, кожа, ръкави от дрешка,
някакви дръжки за нещо, и прашка съвсем момчешка...
Да изхвърлим – попитах – част от богатството прашно?
Този, когото обичам, изгледа ме страшно.“
Изложба е своеобразен автопортрет в 21 пози, чрез които Асса ни запознава със своя свят и отдава почит на десетина свои прочути колеги от света на изобразителното изкуство. Последните са представени като колажи „По ...“ Хуан Миро, Синди Шърман, Ив Клайн, Робърт Раушенбърг, Анселм Кифер, Герхард Рихтер и др., а 4 произведения са посветени на Кристо и някои от емблематичните му проекти.
В скулптурите си – фантазна амалгама от предмети и асоциации – с хаванче, с парфюм или с бъркалка, Асса ни води към Дунава, реката Яндзъ в един слънчев ден или при Хрътките. От странните предмети, потънали в прах или с особено тайнство, което открива в своето ателие на село, където работи, той ни доближава до великите образци на изкуството от нашето време и ни прави съпричастни към философията, естетиката и визуалния език на всеки един от тях. Те съставляват „Селфи“-то на Греди Асса.
Изложбата може да се види до 8 февруари.
Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много категории от всички останали, цели..
Общопрактикуващият актьор Олег Чернев - ОПА за изложбата на рисуващи артисти "В памет", посветена на кинорежисьора Николай Волев. Изложбата е открита на 11 февруари във фоайето на сцена "Сълза и смях" и ще продължи един месец. Инициатор е Общество "Рисуващи артисти", като в експозицията са подредени графики, фотографии и платна на Николай Волев и..
Мануел де Педроло (1918-1990) е познат у нас досега само с един роман "Хроника на второто начало" в превод на Нева Мичева. Благодарение на него той е най-четеният автор на каталонски. Този негов роман-антиутопия се изучава в училищата и се печата в големи тиражи. Сега у нас се появи още една книга на Педроло – с разкази "Последен ход" от този..
Галерия "Орловска 10" организира изложба-конкурс на тема "О, щастливи дни" – продължение на колекция от малък формат картини както на утвърдени, така и на млади и дебютиращи български визуални артисти. Темата на тазгодишната изложба-конкурс "О, щастливи дни" е вдъхновена от пиесата на Самюел Бекет и от театъра на абсурда изобщо, тъй като,..
Докато топлото слънце на Тайланд успява да огрее и най-мрачния ден, драматични сблъсъци и неочаквани обрати отново говорят на зрителите за уникалните съдби и истории, които се преплитат в рамките на луксозния комплекс, за който всички говорят. Третият сезон на хитовия HBO Original сериал "Белият лотос" очаква своите посетители във вселената на МАХ от..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg