Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Директно от Метрополитън опера - Ню Йорк

„Порги и Бес“, лебедовата песен на Джордж Гершуин

4
Снимка: metopera.org

В съботната вечер заедно с десетки водещи европейски обществени радиопрограми, българската програма за култура и образование „Христо Ботев“ ще излъчи директно поредното традиционно съботно матине, което най-престижният американски оперен театър предлага на меломаните от целия свят. Ще звучи американската класика „Порги и Бес“ – изумителен шедьовър, най-ценното, последно творение на великия Джордж Гершуин, назовано от критиката още след световната премиера „първата истинска съвсем американска опера“.

Историята на определената от самия автор „народна опера“ започва от една безсънна нощ през 1926 година. Джордж Гершуин не може да заспи и търси книга, която да го успокои. Намира в библиотеката си романа „Порги“ на Едуин ДюБоуз Хейуърд. Започва да чете и след малко установява, че в ума му изникват мелодии и съзвучия. После пише писмо на автора с идеята за опера. Но едва през 1932 г. се връща към замисъла. През декември 1933 г. два пъти пътува до Чарлстън, за да обсъди детайлите на новата творба с Хейуърд, да се запознае с мястото на действие и да слуша автентичен негърски фолклор. В продължение на 20 месеца – през 1934-та и 1935 година – Гершуин пише своята опера и през цялото време е сигурен, че това ще е най-доброто му произведение.

Последната страница датира от 23 август 1935. Премиерата е на 30 септември същата година в Colonial Theatre в Бостън. Публиката е в екстаз. Повече от четвърт час ентусиазирани аплаузи, последвани от единодушния възторг на бостънската критика, възхитена от мелодичния и драматичен талант на композитора. Следва премиера в нюйоркския Alvin Theatre, но там мненията на критиците се разделят. Само театралните рецензенти (оказали се много по-проницателни от колегите си – музиковеди) харесват творбата. Никога преди това американската музика не е блестяла с подобно разнообразие от фолклорни интонации. Сред изразните ѝ средства са блус и спиричуъл, джаз и улични напеви, европейска оперна и симфонична класика. „Порги и Бес“ е представена 124 пъти за година и половина, но въпреки това надеждите на братя Гершуин за финансов успех не се оправдават. Загубите им от „Порги“ възлизат на десет хиляди долара. „Но кога и къде една опера е носила приходи?“ – шеговито отбелязва Гершуин. Истинското признание за творбата идва след смъртта на композитора – с триумфалното ѝ шествие по световните сцени.

Огромното нервно напрежение, свързано с любимата партитура, изтощава Гершуин до крайност. Той не може да спи, нито да яде. Лекарите препоръчват смяна на климата и почивка. Въпреки че се мести в Бевърли Хилс, той става все по-раздразнителен и уморен. В началото на юли 1937 г. идва страшната диагноза – тумор в мозъка. Веднага е приет в една от най-добрите клиники, но е късно да го спасят. Джордж Гершуин умира на 11 юли 1937 година, два месеца преди да навърши 39.

В спектакъла от Метрополитън опера ще слушате изцяло афроамерикански солистичен състав, каквото е изричното изискване на авторите. Бас-баритонът Ерик Оуенс от Филаделфия изпълнява партията на скромния инвалид Порги, а изключително атрактивното сопрано Ейнджъл Блу от Лос Анджелис е неговата любима Бес. Впечатляващ ансамбъл се превъплъщава в образите на останалите членове на сплотената афроамериканска общност от Кетфиш Роу. Родената в Южна Африка Голда Шулц е младата майка Клара; звездата от Тексас Латония Мур е религиозната Сирина, а изключително популярната от десетилетия Дениз Грейвз е в ролята на възрастната гостилничарка Мария. Младият тенор от Вирджиния Фредерик Балънтайн е наркодилърът Спортин’ Лайф; партията на бруталния Краун изпълнява Алфред Уокър от Луизиана, а младият красавец Донован Сингълтери от Флорида е съпругът на Клара – Джейк.

Хора и оркестъра на Метрополитън дирижира Дейвид Робъртсън – един от най-търсените майстори на палката в съвременния оперен свят. Робъртсън е известен с пристрастията си към новата музика и съвременните автори. Задълбочен интерпретатор и великолепен артист, той дебютира в Мет през 1996 година с предизвикателна постановка на „Делото Макропулос“ от Яначек, последвана от цяла серия изключителни спектакли – от „Сватбата на Фигаро“ на Моцарт до „Били Бъд“ на Бритън и от „Йенуфа“ на Яначек до нюйоркската премиера на операта на Джон Адамс „Смъртта на Клингхофер“.

Хормайстор на „Порги и Бес“ е ветеранът Доналд Палъмбо, а в многобройните второстепенни роли участват Тичина Воун, Аунди Мари Моор, Ерин Дуейн Брукс, Чанси Пакър, Норман Гарет, Джеймз МакКоркъл, Артър Уудли, Деймиън Гетър, Чанае Къртис, Джонатан Тюзо, Нео Рандал.

Съдържание на операта „Порги и Бес“ от Джордж Гершуин



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мадам Бътерфлай", опера в три действия, от Джакомо Пучини

Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..

обновено на 31.01.25 в 11:12

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 февруари 2025 г.

1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...

публикувано на 31.01.25 в 10:50

Песенната изповед на "македонската самодива" – Росица Лазарова

Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..

публикувано на 30.01.25 в 17:30
Ювал Рафаел

Оцелялата от фестивала "Нова" Ювал Рафаел ще представи Израел на Евровизия

Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..

публикувано на 29.01.25 в 08:45

Константин Костов – между класиката и джаза

След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05