Има ли опасност, както загубихме хубавата си вода за пиене, дали няма да загубим един и уникалните си минерални извори? За физиотерапията, рехабилитацията и минералните извори... за тяхното стопанисване в България д-р Татяна Ангелова, дългогодишен председател на Асоциацията на лекарите по физикална и рехабилитационна медицина, специалист по рехабилитация и балнеология (проучването на минералните води и ефектът им върху човешкия организъм) и балнеотуризъм. Около 350 души са активно действащи рехабилитатори на територията на страната.
Основната профилактика на ставните проблеми е движението.
"Поне 10-15 минути – за гимнастика. Още в леглото трябва да се започне. От глезените, към коленете, към тазобедрените стави вече бавно ставате и започвате с шийния дял, с ръцете, с кръста – особено като профилактика на вертижните оплаквания, много чести за хората, които работят на компютър. 10 минути едно такова елегантно раздвижване дава невероятен ефект." – категорична е д-р Ангелова.
Фамилията Гечеви от Павел баня
География на българските балнеоложки центрове
"България е благословена, че се намира в централната част на Балканите и на територията ѝ са разположени изключителен брой минерални находища – те са 130, 101 от тях са държавни, а останалите – общински. Повечето от тях са развити върху стари римски терми, върху стари тракийски находища, където е имало стари тракийски селища. Българинът е съхранил тази вековна традиция, макар и не навсякъде добре. По-голямата част от курортите са разположени на юг от Стара планина, свързано с находищата на минерална вода – по течението на р. Места, р. Струма, Подбалкана, Родопите, на изток около Хасково. От другата страна на Балкана най-известен е Вършец. Чифлик и Шипково, за съжаление, дадоха назад. Вонеща вода, Варнененският регион, Поморие има и калонаходище...
Благословени сме от това, което ни е дала природата, но не сме толкова добри стопани
"Първо след 1989 г. тръгнахме да разрушаваме, а не да развиваме... и сега виждаме, че възстановяването е много трудно."
Класифициране на курортите като специфика за благотворно повлияване на различните заболявания
"Трябва да се знае, че 80% от нашите минерални води са слабо минерализирани – под 1 g. Най-бедните на минерализация води са Княжево и Горна баня – 120-140 mg на литър. Например, предвид спецификата на климата и минералната вода в Сандански, се разви в направление възстановяване на деца и възрастни след белодробни заболявания. В момента никъде не съществува рехабилитация на вътрешни органи. Например в Хисар унищожихме спецификата на лечение и възстановяване от гастро-ентерологични и бъбречни заболявания. А това не е добре. Това са нашите минуси."
"Министерството на здравеопазването трябва да обърне внимание на болниците за рехабилитация, поместени в нашите известни курорти, защото
Болниците за рехабилитация и клиниките и отделенията към големите болница са гръбнакът на рехабилитацията.
Крайният стадий на възстановяването на един човек е рехабилитационното лечение. Много по-бързо човек се връща към ежедневието си и влиза в крак на работното си място, а при тежките случаи е въпрос на постигане на стадий на автономност, за да могат да се обслужват сами."
Съществува опасност в някои наши курорти, поради големия дебит на минерални води – това е огромен ресурс, да се развие презастрояване, което ще даде лош облик на тези курорти" – предупреждава д-р Ангелова и подчертава, че трябва да има превенция на проблемите, а не да се чака да се появи проблемът. Тя даде за добър пример Банкя.
Д-р Йордан Гечев, директор на Специализираната болница за рехабилитация в Павел Баня, автор на книгата "Основи на общата вертебрология" разказа за грижата за гръбначния стълб с помощта на минералните води. Екстензията и ортопедичният колан, по модел на бащата на д-р Йордан Гечев – проф. Георги Гечев, работещ в сферата на физикалната медицина, за лечение на дискови хернии, има уникален ефект за страдащите.
Семейството на три поколения д-р Гечеви – за превенцията на гръбначните заболявания, представени от д-р Кирил Калев. Откъде идват призванието и талантът им?
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg