Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стратегията за дигитална трансформация на София

Зам.-кметът Владимир Данаилов: Грижа, и отговорност на всеки е да моделира града, в който живее

Зам.-кметът на Столичната община Владимир Данаилов и Нина ЦаневаСофия вече не е типична аутсорсинг икономика, а е продуктова икономика, създават се много продукти и решения с глобална реализация. Вече говорим за това градът и държавата да бъдат стимулатор на иновационния потенциал на местните компании. Затова е много е важно да щадим времето на фирмите и на гражданите. Зам.-кметът на Столичната община Владимир Данаилов гостува на "Нашият ден" и разказа за

Стратегията за дигитална трансформация на София с конкретни проекти за по-добри услуги за гражданите и бизнеса. Тя беше внесена в края на миналия месец за обсъждане в Столичния общински съвет. Изпълнението на Стратегията е поверено на зам.-кмет Владимир Данаилов, който ще отговаря за новия ресор „Дигитализация, иновации и икономическо развитие“:

"Стратегията за дигитална трансформация на София – това е визията, стратегическите цели и принципите, които София, гражданите на София и бизнесът на София, е заложена за развитието на София като иновационен хъб и притегателно място за живот и за бизнес." 

"Ние сме проучили опита на Лондон и Барселона, когато създават такъв тип ресори, е да направят едно изслушване на хората и бизнеса. Ние смятаме, че е и грижа, и отговорност на всеки от нас да моделира града, в който живее."

Столичната община създава дигитална платформа “Профил на гражданина” и “Профил на бизнеса”, с които да подобри услугите, които общината предоставя на гражданите и бизнеса и да стимулира иновационния потенциал на местните компании. В дигиталната платформа ще има не само обобщена информация за социално-икономическия живот в града, но ще бъде и централизирано място за заявяване на услуги и обмен на документи с администрацията. 

Профилите са част от подобряването на услугите и качеството на живот и чрез обръщане на административните услуги към бизнеса и гражданите. Предвижда се свързване на общината със системите на другите институции и регистри, включително и с цел и за автоматично излъчване на документи. Срокът за изпълнение е до 18 месеца и е част от общата промяна за е-управление на града. Тя ще стартира и с увеличаване на електронните услуги от 50 до над 150 като в срок от една година ще се стартира с първите 15, които са най-използвани. Стратегията за дигитална трансформация цели София да бъде един от иновационните лидери в Европа и превръщането му в град, стимулиращ иновационния потенциал на местните компании.

Да минимизираме времето и интеракцията. Да поставим клиента в центъра на административната машина

Владимир Данаилов даде конкретен пример с детските заведения. В момента са необходими от 5 до 11 документа. А с интеграцията със системата за междурегистров обмен "Реджикс", изградена от Държавната агенция за електронно управление, се спестява време на гражданите. Информацията вече е събрана и така спестяваме време на родителите. 

Връзване на системи, връзване на регистри, оптимизиране, така че да не търсим информация, която вече знаем

"Административните услуги постоянно се променят. Разделяме ги по приоритети. Ще направим така, че повечето услуги да се дигитализират.", категоричен е зам.-кметът Данаилов. С НАП и КАТ вече сме свързани, предстои Министерството на образованието и т.н.

По данни на ЕС отварянето на административните данни може да доведе до 1,8 млрд. евро спестени разходи. Отварянето на данните позволява да се вземат информирани решения и да се стимулира предприемачеството при разработването на нови услуги и продукти.

Документът предвижда и възможности за решаване на актуални градски решения чрез предлагането и стимулирането на дейности, които са част от т.нар. „интелигентен град“. Става дума за разработване на платформи като интегрирана система за мобилност, споделено пътуване по квартали, интегрирана система за таксуване при услугите за мобилност, информационна платформа за разходите за комунални услуги в реално време и много други. Това ще даде възможност на бизнеса да използва възможностите на София като тестова площадка за създаването на подобни съвременни решения.

Снимки Росица Александрова и investsofia.com

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.


ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27