София вече не е типична аутсорсинг икономика, а е продуктова икономика, създават се много продукти и решения с глобална реализация. Вече говорим за това градът и държавата да бъдат стимулатор на иновационния потенциал на местните компании. Затова е много е важно да щадим времето на фирмите и на гражданите. Зам.-кметът на Столичната община Владимир Данаилов гостува на "Нашият ден" и разказа за
Стратегията за дигитална трансформация на София с конкретни проекти за по-добри услуги за гражданите и бизнеса. Тя беше внесена в края на миналия месец за обсъждане в Столичния общински съвет. Изпълнението на Стратегията е поверено на зам.-кмет Владимир Данаилов, който ще отговаря за новия ресор „Дигитализация, иновации и икономическо развитие“:
"Стратегията за дигитална трансформация на София – това е визията, стратегическите цели и принципите, които София, гражданите на София и бизнесът на София, е заложена за развитието на София като иновационен хъб и притегателно място за живот и за бизнес."
"Ние сме проучили опита на Лондон и Барселона, когато създават такъв тип ресори, е да направят едно изслушване на хората и бизнеса. Ние смятаме, че е и грижа, и отговорност на всеки от нас да моделира града, в който живее."
Столичната община създава дигитална платформа “Профил на гражданина” и “Профил на бизнеса”, с които да подобри услугите, които общината предоставя на гражданите и бизнеса и да стимулира иновационния потенциал на местните компании. В дигиталната платформа ще има не само обобщена информация за социално-икономическия живот в града, но ще бъде и централизирано място за заявяване на услуги и обмен на документи с администрацията.
Профилите са част от подобряването на услугите и качеството на живот и чрез обръщане на административните услуги към бизнеса и гражданите. Предвижда се свързване на общината със системите на другите институции и регистри, включително и с цел и за автоматично излъчване на документи. Срокът за изпълнение е до 18 месеца и е част от общата промяна за е-управление на града. Тя ще стартира и с увеличаване на електронните услуги от 50 до над 150 като в срок от една година ще се стартира с първите 15, които са най-използвани. Стратегията за дигитална трансформация цели София да бъде един от иновационните лидери в Европа и превръщането му в град, стимулиращ иновационния потенциал на местните компании.
Да минимизираме времето и интеракцията. Да поставим клиента в центъра на административната машина
Владимир Данаилов даде конкретен пример с детските заведения. В момента са необходими от 5 до 11 документа. А с интеграцията със системата за междурегистров обмен "Реджикс", изградена от Държавната агенция за електронно управление, се спестява време на гражданите. Информацията вече е събрана и така спестяваме време на родителите.
Връзване на системи, връзване на регистри, оптимизиране, така че да не търсим информация, която вече знаем.
"Административните услуги постоянно се променят. Разделяме ги по приоритети. Ще направим така, че повечето услуги да се дигитализират.", категоричен е зам.-кметът Данаилов. С НАП и КАТ вече сме свързани, предстои Министерството на образованието и т.н.
По данни на ЕС отварянето на административните данни може да доведе до 1,8 млрд. евро спестени разходи. Отварянето на данните позволява да се вземат информирани решения и да се стимулира предприемачеството при разработването на нови услуги и продукти.
Документът предвижда и възможности за решаване на актуални градски решения чрез предлагането и стимулирането на дейности, които са част от т.нар. „интелигентен град“. Става дума за разработване на платформи като интегрирана система за мобилност, споделено пътуване по квартали, интегрирана система за таксуване при услугите за мобилност, информационна платформа за разходите за комунални услуги в реално време и много други. Това ще даде възможност на бизнеса да използва възможностите на София като тестова площадка за създаването на подобни съвременни решения.
Снимки Росица Александрова и investsofia.com
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт? Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..
Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg