Водната криза в Перник периодично отстъпва на други злободневни теми в медийното пространство, но хората продължават да бедстват без вода. Екип на "Нашият ден" отиде на място, за да разбере как минава всекидневието на хората, лишени от нещо толкова основно, каквото е водата.
Тънката надежда е, че кризата съумя да предизвика солидарност и различни групи или отделни хора започнаха да помагат на нуждаещите се.
В края на януари от Destructive creation например потърсиха решение на проблема с безводието в Перник и го откриха... "в центъра на София пред Централна баня, където водата се излива със скорост 7200 литра на всеки час директно в канала, откакто банята не функционира като баня.
От фирма за бутилки подаряват 200 бутилки, от Дирекция "Аварийна помощ и превенция" към Столична община се включват с транспорта на бутилките до София и от София – пълни – до Перник.
Пълненето на всички 200 туби по 10 литра отнема 15 минути
Опитът им показва, че за 15 минути се пълнят 2000 литра безценна минерална вода на 40 км от водния режим и че зад идеята им веднага застават всички нужни за реализирането." – пише на страницата на Destructive Creation във фейсбук, където можете да видите графика и да се включите с транспорт.
Вероятно подобни актове провокират "Нашият ден" да отвори думата за добрината, която върши чудеса.
От Гората.бг започват да доставят питейна вода за нуждаещите се в Перник и приканват и фирми, организации, производители на вода и всички, които могат да помогнат – да го направят.
Включва се и Лазар Радков, за да разкаже как "Капачки за бъдеще" стават "Бутилки за бъдеще".
Чуйте разговора и при желание и възможност се включете с помощ.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg