Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Миролюба Бенатова – Историята на Кадафи е поучителна за всеки, който мисли, че играта му няма да свърши

20 години от процеса срещу българските медици

БНР Новини
Иво Тодоров и Миролюба Бенатова
Снимка: Кирил Чобанов

Днес се навършват 20 години от началото на съдебния процес в Либия срещу българските медици, обвинени в заразяване на над 400 деца с вируса на СПИН в детската болница "Ал Фатех" в Бенгази. На 6 май 2004 г. Наказателният съд в Бенгази осъжда петте български медицински сестри Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка и Снежана Димитрова, и палестинския лекар Ашраф на смърт чрез разстрел. 

На 17 юли 2007 г. Висшият съдебен съвет на Либия заменя най-тежкото наказание с доживотен затвор. След предявено искане на главния прокурор Борис Велчев за трансфер на медиците в България, съгласно правната спогодба от 1984 г., на 24 юли 2007 г. те се завръщат в родината и са помилвани от президента Георги Първанов.

Журналистите Иво Тодоров и Миролюба Бенатова си спомнят играта по тънко въже с властта в страната, пропагандата и лъжите на тоталитарната либийска държава, ролята на различни фактори от международната политика и личния ангажимент на Сесилия Саркози. 

"Тогава Кадафи беше всесилен и изглеждаше като победител, който постига всичко, което иска, в една голяма игра, част от която бяха медицинските ни сестри.

Историята му е поучителна за всеки, който мисли, че играта няма да свърши, за всеки, който смята, че с пари, пропаганда и корупция ще си извоюва вечен живот. Такъв няма и всички го знаем. Същите онези, които на жаргон казано "му правеха евалла", са същите, които го убиха." – казва днес, 20 години по-късно Миролюба Бенатова. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Денка и Петър Георгиеви

Вторият живот на плодовете и зеленчуците

Денка и Петър Георгиеви от село Исперихово в община Брацигово са земеделски производители, които преди много години разбират, че преработването на собствената продукция прави един производител много по-устойчив, а продукцията му – търсена по-дълго време и с много повече шансове да бъде консумирана от потребителите. България има традиции в..

публикувано на 19.06.24 в 17:30
Проф. д-р Асен Дудов

Отзвук от Националната конференция по онкология

Национална конференция по онкология се проведе на 14 и 15 юни в София. За отзвука от събитието, за съвременното лечение на ракови заболявания и последните постижения на биологичната терапия – разговор в "Lege Artis" с председателя на Българското онкологично дружество  проф. д-р Асен Дудов . Дълги години класическата химиотерапия е единствена..

публикувано на 19.06.24 в 13:05

Здравното образование и българската учебна система

Акцент в днешното издание на "Lege Artis" е здравното образование в училище . В интервю за БНР в началото на годината доц. д-р Васил Трайков, председател на Дружеството на кардиолозите в България, подчерта, че в българската образователна система липсват часове по здравно образование. Ето защо тази година информационната кампания по повод Световния..

публикувано на 19.06.24 в 11:37
Антоний Христов и водещата на предаването

Трансчовекът в България – документален поглед

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" бяха обсъдени част от проблемите, пред които са изправени ЛГБТИ хората в България в седмицата на Прайд-2024. Гост в предаването е режисьорът Антоний Христов , един от малкото открити транс хора в България, който разказа за своя бъдещ проект за документален филм. Антоний Христов сподели..

публикувано на 19.06.24 в 10:13

Людмил Фотев: За бирата като джаз

Науката, културата, боговете, светците, легендите, археологията, но и архитектурата, обещаните абатства и някои мечтани замъци, човешката особа, спортът, хуморът и природните дадености – какво ни казва бирата за всички тях, научаваме от автора на изследването "Езиците на бирата" Людмил Фотев – гост в "Нашият ден". По думите на Фотев биреният..

публикувано на 19.06.24 в 10:12