Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Южнокорейски триумф на 92-рите награди „Оскар“

Бонг Джуун-Хоу и част от екипа на филма „Паразит“
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Бонг Джуун-Хоу и неговият „Паразит“ влязоха в историята на наградите „Оскар“. Южнокорейският режисьор и неговата сатира се наредиха сред най-големите имена на световното кино, при това като победители. На 92-рата церемония на Американските филмови награди в Долби Тиатър в Холивуд те спечелиха цели четири „Оскар“-а – за „най-добър оригинален сценарий“, „най-добър чуждоезичен филм“, „най-добър режисьор“ и големия приз – „най-добър филм“.

До последно „Оскар“-ите изглеждаха ясни. Всички очакваха големият победител на 92-рите награди да бъде шедьоварът на Сам Мендес „1917“. Академията обаче реши друго. Поне що се отнася за филма на годината.

В останалите категории може да се каже, че нямаше изненади. След като спечели „Златен глобус“ и „Бафта“, Хоакин Финикс получи своя първи „Оскар“ за ролята си на Артър Флек в „Жокера“. Рене Зелуегър, която изигра „Джуди“, беше отличена за главна женска роля. Брат Пит също си тръгна с „Оскар“. Той получи първата си златна статуетка за ролята на Клиф Буут във филма на Куентин Тарантино „Имало едно време в Холивуд“. Лора Дърн пък получи награда за „най-добра поддържаща женска роля“ за „Брачна история“. Призът бележи първи „Оскар“ за Дърн, както и първа актьорска награда в тази категория за платформата „Нетфликс“.

92-рите награди „Оскар“ отличиха още филмови знаменитости. Отново нямаше водещ, но имаше изказвания и изпълнения, като това на Еминем, за които дълго ще се говори. За тях можете да прочетете навсякъде в интернет. Това, което можете да откриете тук обаче, е представите на киножурналистите Владислав Апостолов и Леда Гочева за това как трябваше да преминат „Оскар“-ите тази година. Чуйте ги в звуковия файл!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поезията на Ани Илков излезе във внушителен том

Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън".  Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година.  Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..

публикувано на 06.02.25 в 15:57

Графичният роман "МАУС" излезе на български език

Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore.  "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..

публикувано на 06.02.25 в 15:14

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10

Българският културен институт в Берлин през 2025 година

"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година  – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...

публикувано на 06.02.25 в 10:53
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40