Теодосий Спасов е първият солов изпълнител, свирил на всички континенти.
През май 1996 г. Теодосий Спасов участва в 50-дневна експедиция в Хималаите и записа „най-височинния“ концерт в света на платото Калапатар на 5350 м надморска височина, точно срещу Еверест. Този концерт влезе в Книгата на рекордите „Гинес“ и беше издаден като албум в България.
Теодосий Спасов беше за месец част 28-ата българска антарктическа експедиция заедно с китариста Християн Цвятков. Двамата се завърнаха в София със записана там музика, вдъхновена от красотата и природата на Ледения континент.
Впечатленията, усещанията и идеите на Теодосий Спасов и Християн Цвятков по време на дългото пътуване от България до Антарктида и обратно, а също в Чили, в ледените води на прохода „Дрейк“ и по време на престоя на остров Ливингстън, вече имат своето музикално изражение в 12 оригинални композиции. Някои от готовите заглавия в бъдещия албум от Антарктида са: „Танц с пингвини“, „Куцото куче“, „Вълчият залив“, „Да те чакам вечно мога аз“, „Тигрите на Дрейк“, „Жажда за свобода“ и „Живеещият в камъните“ – Living in Stones – една игра на дума по аналогия с Livingston: острова, където се намира българската база „Свети Климент Охридски“.
Композициите са записвани с аудиорекордер, който, по думите на Теодосий, прави толкова добър запис, колкото би станал и в Първо студио на БНР.
Първият по рода си концерт на Антарктида с импровизации на испанско фламенко и българско хоро се е състоял на испанската база „Хуан Карлос I“. Само на Антарктида българите и испанците са съседи, тъй като другата полярна база на остров Ливингстън освен българската е испанската Антарктида.
Теодосий Спасов и Християн Цвятков са първият музикален дует, свирил на Ледения континент, и първите музиканти, които създават и записват музика там.
Група „Металика“ са свирили на Антарктида, но без апаратура, на слушалки, за да не смущават живеещите там. Вангелис има албум „Antarctica“ (от 1983 г.), но албумът му не е записван там, а е посветен на Антарктида.
Напускайки остров Ливингстън, двамата български музиканти са изнесли и концерт в антарктически води на пролива Брансфийлд пред полярници и екипажа на испанския военен научноизследователски кораб „Есперидес“.
Преди отпътуването си за Ледения континент, на 14 януари Теодосий Спасов гостува на „Аларма“ и сподели, че винаги си е мечтаел да свири на пингвините.
Намерението на музикантите е да запишат студиен албум, който да включва музика, фотографии и видео от Антарктида, както и автентични звуци оттам – свистенето на вятъра, пукота на топящия се лед, разговорите на земните и морските обитатели на Антарктика. Процесите на композиране и на свирене там са запечатани от камерата на оператора Румен Василев – също част от експедицията.
Ексклузивно в „Аларма“ довечера за първи път ще звучи „Вълчият залив“ – мелодия, композирана и изсвирена на остров Ливингстън. Слушайте „Аларма“ на 21 февруари от 21.30 часа, за да чуете и какво ще споделят за Антарктида и приключенията си там Теодосий Спасов и Християн Цвятков.
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg