Теодосий Спасов е първият солов изпълнител, свирил на всички континенти.
През май 1996 г. Теодосий Спасов участва в 50-дневна експедиция в Хималаите и записа „най-височинния“ концерт в света на платото Калапатар на 5350 м надморска височина, точно срещу Еверест. Този концерт влезе в Книгата на рекордите „Гинес“ и беше издаден като албум в България.
Теодосий Спасов беше за месец част 28-ата българска антарктическа експедиция заедно с китариста Християн Цвятков. Двамата се завърнаха в София със записана там музика, вдъхновена от красотата и природата на Ледения континент.
Впечатленията, усещанията и идеите на Теодосий Спасов и Християн Цвятков по време на дългото пътуване от България до Антарктида и обратно, а също в Чили, в ледените води на прохода „Дрейк“ и по време на престоя на остров Ливингстън, вече имат своето музикално изражение в 12 оригинални композиции. Някои от готовите заглавия в бъдещия албум от Антарктида са: „Танц с пингвини“, „Куцото куче“, „Вълчият залив“, „Да те чакам вечно мога аз“, „Тигрите на Дрейк“, „Жажда за свобода“ и „Живеещият в камъните“ – Living in Stones – една игра на дума по аналогия с Livingston: острова, където се намира българската база „Свети Климент Охридски“.
Композициите са записвани с аудиорекордер, който, по думите на Теодосий, прави толкова добър запис, колкото би станал и в Първо студио на БНР.
Първият по рода си концерт на Антарктида с импровизации на испанско фламенко и българско хоро се е състоял на испанската база „Хуан Карлос I“. Само на Антарктида българите и испанците са съседи, тъй като другата полярна база на остров Ливингстън освен българската е испанската Антарктида.
Теодосий Спасов и Християн Цвятков са първият музикален дует, свирил на Ледения континент, и първите музиканти, които създават и записват музика там.
Група „Металика“ са свирили на Антарктида, но без апаратура, на слушалки, за да не смущават живеещите там. Вангелис има албум „Antarctica“ (от 1983 г.), но албумът му не е записван там, а е посветен на Антарктида.
Напускайки остров Ливингстън, двамата български музиканти са изнесли и концерт в антарктически води на пролива Брансфийлд пред полярници и екипажа на испанския военен научноизследователски кораб „Есперидес“.
Преди отпътуването си за Ледения континент, на 14 януари Теодосий Спасов гостува на „Аларма“ и сподели, че винаги си е мечтаел да свири на пингвините.
Намерението на музикантите е да запишат студиен албум, който да включва музика, фотографии и видео от Антарктида, както и автентични звуци оттам – свистенето на вятъра, пукота на топящия се лед, разговорите на земните и морските обитатели на Антарктика. Процесите на композиране и на свирене там са запечатани от камерата на оператора Румен Василев – също част от експедицията.
Ексклузивно в „Аларма“ довечера за първи път ще звучи „Вълчият залив“ – мелодия, композирана и изсвирена на остров Ливингстън. Слушайте „Аларма“ на 21 февруари от 21.30 часа, за да чуете и какво ще споделят за Антарктида и приключенията си там Теодосий Спасов и Християн Цвятков.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg