Теодосий Спасов е първият солов изпълнител, свирил на всички континенти.
През май 1996 г. Теодосий Спасов участва в 50-дневна експедиция в Хималаите и записа „най-височинния“ концерт в света на платото Калапатар на 5350 м надморска височина, точно срещу Еверест. Този концерт влезе в Книгата на рекордите „Гинес“ и беше издаден като албум в България.
Теодосий Спасов беше за месец част 28-ата българска антарктическа експедиция заедно с китариста Християн Цвятков. Двамата се завърнаха в София със записана там музика, вдъхновена от красотата и природата на Ледения континент.
Впечатленията, усещанията и идеите на Теодосий Спасов и Християн Цвятков по време на дългото пътуване от България до Антарктида и обратно, а също в Чили, в ледените води на прохода „Дрейк“ и по време на престоя на остров Ливингстън, вече имат своето музикално изражение в 12 оригинални композиции. Някои от готовите заглавия в бъдещия албум от Антарктида са: „Танц с пингвини“, „Куцото куче“, „Вълчият залив“, „Да те чакам вечно мога аз“, „Тигрите на Дрейк“, „Жажда за свобода“ и „Живеещият в камъните“ – Living in Stones – една игра на дума по аналогия с Livingston: острова, където се намира българската база „Свети Климент Охридски“.
Композициите са записвани с аудиорекордер, който, по думите на Теодосий, прави толкова добър запис, колкото би станал и в Първо студио на БНР.
Първият по рода си концерт на Антарктида с импровизации на испанско фламенко и българско хоро се е състоял на испанската база „Хуан Карлос I“. Само на Антарктида българите и испанците са съседи, тъй като другата полярна база на остров Ливингстън освен българската е испанската Антарктида.
Теодосий Спасов и Християн Цвятков са първият музикален дует, свирил на Ледения континент, и първите музиканти, които създават и записват музика там.
Група „Металика“ са свирили на Антарктида, но без апаратура, на слушалки, за да не смущават живеещите там. Вангелис има албум „Antarctica“ (от 1983 г.), но албумът му не е записван там, а е посветен на Антарктида.
Напускайки остров Ливингстън, двамата български музиканти са изнесли и концерт в антарктически води на пролива Брансфийлд пред полярници и екипажа на испанския военен научноизследователски кораб „Есперидес“.
Преди отпътуването си за Ледения континент, на 14 януари Теодосий Спасов гостува на „Аларма“ и сподели, че винаги си е мечтаел да свири на пингвините.
Намерението на музикантите е да запишат студиен албум, който да включва музика, фотографии и видео от Антарктида, както и автентични звуци оттам – свистенето на вятъра, пукота на топящия се лед, разговорите на земните и морските обитатели на Антарктика. Процесите на композиране и на свирене там са запечатани от камерата на оператора Румен Василев – също част от експедицията.
Ексклузивно в „Аларма“ довечера за първи път ще звучи „Вълчият залив“ – мелодия, композирана и изсвирена на остров Ливингстън. Слушайте „Аларма“ на 21 февруари от 21.30 часа, за да чуете и какво ще споделят за Антарктида и приключенията си там Теодосий Спасов и Християн Цвятков.
В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg