Куизът е игра, която трупа все повече популярност у нас. Главно в градските клубове и заведения. Там запалените по въпросите от всякакъв тип и последвалите бързи отговори хора могат да развихрят знанията си. Регламентът на играта напомня много на този в телевизионните игри „Минута е много“ и „Стани богат“.
В световен мащаб куизът е една много добре развита игра. У нас тя е по-позната под името „викторина“. Принципът обаче е същият – умствен спорт, при който играчите, които участват индивидуално или в отбори, се опитват да отговорят правилно на зададените им въпроси. Правят всичко това, докато се забавляват.
Важен компонент в играта е времето. То винаги е ограничено. Това придава още по-голяма страст и динамика на играта. Възможността да научиш още повече във всички сфери на човешкото познание пък я превръща в интелектуална зараза.
В много градове у нас се организират куиз вечери на различни теми. Спорт, наука, история, кино, литература, конкретни филмови и литературни заглавия и какво ли още не. Българското куиз общество също организира немалко игри. България дори е била домакин на Европейския куиз шампионат. Страната ни има и куиз играчи, които са постигали много добри резултати на световно ниво.
Какво обаче прави куиза толкова привлекателен за играчите и защо, макар и популярен, за него не се знае толкова много у нас? Георги Влайков, създател на „Quiz Night“, Пламен Младенов, десеткратен национален куиз шампион, трикратен победил в „Минута е много“, който е попадал неведнъж в топ 10 на Световния и на Европейския куиз шампионат, и Димитър Георгиев, основател на Българско куиз общество, отговарят на този въпрос. Чуйте повече от тях в звуковия файл.
Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане. Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин. Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg