"Нашата нация има нужда от патриотична музика, за да може да намери с достойнство своето място в световния елит". Това подчерта подполковник Ради Радев – главен диригент на Българската армия и началник на Гвардейския представителен духов оркестър, който, заедно с Любомира Александрова – диригент на Смесения хор на БНР, е "Главен герой" в "Нашият ден". В навечерието на 3 март двамата диригенти разказаха за отменения концерт и за най-новия компактдиск с маршове.
По разпореждане на министъра на отбраната и в изпълнение на мерките, предприети от кризисния щаб по противодействие на разпространението на коронавируса, съвместният концерт на Гвардейския представителен духов оркестър и Софийската филхармония, който трябваше да се проведе на 29 февруари в зала „България“, се отмени. Подготвеният репертоар от патриотични песни от историята на България ще бъде представен в по-подходящо време:
"Ще дойде моментът, когато българската общественост ще има нужда да чуе репертоара, който сме подготвили. Това са патриотични песни, свързани с историята на България, с историята на нашата армия. Такъв репертоар не е писан близо 40-50 години", каза подполк. Ради Радев и подчерта, че е радостен и щастлив от срещата и сътрудничеството със Смесения хор на БНР – "защото ние мислим в една посока."
"Такава музика е необходима за всяка нация. Може би е закъснял моментът, но все пак сме започнали нещо. Песните са с най-разнообразна тематика – върху историята, върху победите на Българската армия. Нашият народ трябва да знае това и да му се напомня." – категорична е Любомира Александрова.
"Певците от хора са ентусиазирани, защото осъзнават, че това е мисия", уточни диригентът на Смесения хор на БНР и акцентира, че тази музика дава невероятна енергия и жизненост и е много зареждаща.
В двата компактдиска се съдържат авторски композиции на подполк. Ради Радев, текстовете са на Марио Лалчев, и на Миломир Богданов, има и инструментална музика, има и произведения на Ангел Заберски-син, Георги Андреев, Александър Бръзицов.
"Не е случайно, че се събират Гвардейският духов оркестър и Смесеният хор на БНР, защото и двата състава с емблематични за българската музикална култура – в страната и зад граница. И смятам, че това е една сериозна тенденция за опазване на нашето достойнство в музикално отношение." – подчерта подполк. Радев.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg