Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главни герои: Подполк. Ради Радев и Любомира Константинова

Нацията има нужда от патриотична музика, за да намери място в световния елит

Подполковник Ради Радев, Любомира Александрова и Александър Райчев (от ляво надясно)

"Нашата нация има нужда от патриотична музика, за да може да намери с достойнство своето място в световния елит". Това подчерта подполковник Ради Радев – главен диригент на Българската армия и началник на Гвардейския представителен духов оркестър, който, заедно с Любомира Александрова – диригент на Смесения хор на БНР, е "Главен герой" в "Нашият ден". В навечерието на 3 март двамата диригенти разказаха за отменения концерт и за най-новия компактдиск с маршове.

Смесен хор на БНРПо разпореждане на министъра на отбраната и в изпълнение на мерките, предприети от кризисния щаб по противодействие на разпространението на коронавируса, съвместният концерт на Гвардейския представителен духов оркестър и Софийската филхармония, който трябваше да се проведе на 29 февруари в зала „България“, се отмени. Подготвеният репертоар от патриотични песни от историята на България ще бъде представен в по-подходящо време:

"Ще дойде моментът, когато българската общественост ще има нужда да чуе репертоара, който сме подготвили. Това са патриотични песни, свързани с историята на България, с историята на нашата армия. Такъв репертоар не е писан близо 40-50 години", каза подполк. Ради Радев и подчерта, че е радостен и щастлив от срещата и сътрудничеството със Смесения хор на БНР – "защото ние мислим в една посока."

Гвардейски представителен духов оркестър

"Такава музика е необходима за всяка нация. Може би е закъснял моментът, но все пак сме започнали нещо. Песните са с най-разнообразна тематика – върху историята, върху победите на Българската армия. Нашият народ трябва да знае това и да му се напомня." – категорична е Любомира Александрова.

"Певците от хора са ентусиазирани, защото осъзнават, че това е мисия", уточни диригентът на Смесения хор на БНР и акцентира, че тази музика дава невероятна енергия и жизненост и е много зареждаща.

В двата компактдиска се съдържат авторски композиции на подполк. Ради Радев, текстовете са на Марио Лалчев, и на Миломир Богданов, има и инструментална музика, има и произведения на Ангел Заберски-син, Георги Андреев, Александър Бръзицов. 

"Не е случайно, че се събират Гвардейският духов оркестър и Смесеният хор на БНР, защото и двата състава с емблематични за българската музикална култура – в страната и зад граница. И смятам, че това е една сериозна тенденция за опазване на нашето достойнство в музикално отношение." – подчерта подполк. Радев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Открива се 55-ото издание на международния фестивал "Софийски музикални седмици"

От 23 май до 1 октомври в два модула – пролетен и есенен (първият повече симфоничен и хоров) ще продължи тазгодишното 55-о издание на фестивала "Софийски музикални седмици". Многобройни международни гости и изявени имена ще представят палитра от камерни и симфонични концерти, хорови и дуетни изпълнения. Акценти с подбрани произведения, композитори,..

публикувано на 22.05.24 в 10:09

София Главопулу – една от дамите на Балканите в "Ритъмът на Балканите 9" на ОНМ на БНР

Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов представи "Ритъмът на Балканите" – един от най-успешните си концертни проекти, който вече 8 издания прескача граници и събира на българска сцена едни от най- изявените музиканти на Балканите. 9-ото издание, тази година, представи дамите на Балканите, с великолепен подбор на..

публикувано на 22.05.24 в 08:20
Фридрих Велики свири на флейта, а Карл Филип Емануел Бах му акомпанира

Музиката на Фридрих Велики

Пруският крал Фридрих II (1712-1786), известен още като "Велики", е не само   успешен военачалник и щедър патрон на изкуствата, но и умел флейтист и автор на голямо количество инструментални творби, сред които над 120 сонати за флейта и континуо и 4 концерта за флейта и струнни. Роден през 1712 г., Фридрих от рано проявява по-голям интерес..

публикувано на 21.05.24 в 09:05

Kласика в жанра – Глен Хюз се завръща в София

А сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето, като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, който гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го..

публикувано на 20.05.24 в 14:37

От ноти към багри: Художествено пътешествие с маестро Мичо Димитров

За душевността на цигуларя, който импровизира с четката и палитрата – разговор в ефира на предаването "Нашият ден".  Цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров откри самостоятелна изложба в столичната галерия "Икар". Експозицията съдържа 40 живописни платна и ще бъде подредена от 30 април до 30 май. В изложбата могат да се видят творби на автора..

обновено на 20.05.24 в 10:44