Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фолклорният танц и неговото отражение в модерния свят

БНР Новини
Снимка: БАФЦ

Българският фолклор отдавна е повод за полюсни мнения. Хорото например често се свързва с удобно настанилия се у нас псевдопатриотизъм. Това обаче не променя факта, че българският народен танц е изкуство като всяко друго. Той учи на дисциплина, координация и уважение към тялото и най-вече към културата. Танците изграждат характер и спомагат за интелектуалното и културно развитие на децата. Това стана ясно и от разговора с хореографа Христо Станков във „Време и половина“.

Станков е председател на Българския арт и фолклорен център „Нестия“. Той е организатор на близо 45 фестивала. Създател е и на националната кампания „Да запалим и съхраним огъня български“, която пък цели да възроди интереса към българския фолклор. Хореографът инициира и приемането на Закон за защита на българския фолклор. Идеята е законът да се превърне в държавна политика. Засега обаче той е само проект, който чака своето време.

Христо Станков иска да запали огъня в душите на хората, които обичат фолклора и се гордеят с него. Независимо на каква възраст са. За това говори и в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27