Берлинска киноатмосфера в София – в навечерието на Берлинале. Едно съизмерване чрез киното между ХХ и ХХI век. Клангкино е проект на Гьоте-институт за прожекции на класически немски неми филми със съвременна музика на живо. Първият филм от тази инициатива е „Берлин – симфонията на големия град“, немски експериментален документален филм от 1927 година на режисьора Валтер Рутман по негов сценарий в съавторство с Карл Фройнд и Карл Майер. Филмът е портрет на Берлин от 20-те години на ХХ век и проследява динамичния живот на германската столица в рамките на едно денонощие. Освен визуален шедьовър филмът е и исторически документ за Берлин и живота на хората преди бормбардировките от Втората световна война. Първото издание от поредицата се осъществява в сътрудничество с „Чайната“ и кино „Влайкова“.
Симона Ганева – пиар на Гьоте-институт България, разказа в "Артефир":
"Зрителите ще могат да видят един хибрид между документален и художествен разказ, който представя живота на Берлин преди 100 години. Интересното тук е, че можем да видим града преди бомбардировките – един доста непознат образ на Берлин. Филмът ще бъде озвучен с музика на живо в изпълнение на „Антони Дончев 3UP Трио“ (Антони Дончев – пиано, Росен Захариев – тромпет и Димитър Семов Барабани), които с джаз композиции и импровизации ще допълнят пътуването във времето до Берлин – онзи от началото на 20-и век и другия, както го познаваме днес."
Предстоящи следващи прожекции на инициативата са „Кабинетът на доктор Калигари“ – пълнометражен игрален ням филм от 1920 година на режисьора Роберт Вине. Лентата е от първите филми в течението експресионизъм. Тя дава основен тласък за началото на жанра „филми на ужасите“, като представя изображения, персонажи и обстановка, характерни за този стил. Историята се развива в малък град, където пристига луд учен и представя на местния панаир сомнамбул. През нощта чрез хипноза старецът внушава на младежа да избива жителите. Филмът е характерен с нарисуваните си декори, прекалено усилен грим и крайна "театралност". "Метрополис" – немски ням филм от 1927 година, счита се за първия пълнометражен научнофантастичен филм в историята на киното. Режисиран е от Фриц Ланг и за времето си е най-скъпата кинопродукция. Може би и "Хората в неделя" (Menschen am Sonntag, 1929). Филмът описва живота на берлинчани в неделен летен ден между двете войни и е признат като гениална работа, важна не само в развитието на немското кино, но и на Холивуд. Филмите ще бъдат съпроводени от електронни диджей сетове.
Прожекцията на „Берлин – симфония на големия град“ от 1927 г. на Валтер Рутман е на 29 февруари от 20 часа в кино "Влайкова".
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в близките населени места – в БиблиоПощата, в парк "Владикина бахча", на сцената на крепостта "Баба Вида", на жп гарата, в Културния център "Жул Паскин" и в читалищата на някои съседни села. Днес в..
Капка Касабова израства в София. На 18-годишна възраст емигрира със семейството си в Нова Зеландия, където следва френска литература и започва да пише на английски език поезия, художествена проза и пътеписи. Името на Капка Касабова се свързва най-вече с балканската ѝ поредица с художествена документалистика, започваща с " Граница" (2017). С тези си..
Нашата колежка Димитрина Кюркчиева, която в момента се намира в Балчик, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" какви културни събития очакват жителите и гостите на морския град днес. По думите ѝ в момента в Балчик се провежда Седмицата на италианската култура, която бе тържествено открита в Двореца и ще продължи до 30 юли. В рамките на..
Павел Балев ще дирижира колоратурното сопрано Диана Дамрау на концерта "Диана Дамрау Гала – Sole e Amore". Проявата е част от фестивала "Опера в Летния театър" във Варна. Творческата връзка Балев – Дамрау съществува от 13 години. При съставянето на програмата на галата Павел Балев е търсил "слънчевата" музика – испански, италиански, френски и..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg