Берлинска киноатмосфера в София – в навечерието на Берлинале. Едно съизмерване чрез киното между ХХ и ХХI век. Клангкино е проект на Гьоте-институт за прожекции на класически немски неми филми със съвременна музика на живо. Първият филм от тази инициатива е „Берлин – симфонията на големия град“, немски експериментален документален филм от 1927 година на режисьора Валтер Рутман по негов сценарий в съавторство с Карл Фройнд и Карл Майер. Филмът е портрет на Берлин от 20-те години на ХХ век и проследява динамичния живот на германската столица в рамките на едно денонощие. Освен визуален шедьовър филмът е и исторически документ за Берлин и живота на хората преди бормбардировките от Втората световна война. Първото издание от поредицата се осъществява в сътрудничество с „Чайната“ и кино „Влайкова“.
Симона Ганева – пиар на Гьоте-институт България, разказа в "Артефир":
"Зрителите ще могат да видят един хибрид между документален и художествен разказ, който представя живота на Берлин преди 100 години. Интересното тук е, че можем да видим града преди бомбардировките – един доста непознат образ на Берлин. Филмът ще бъде озвучен с музика на живо в изпълнение на „Антони Дончев 3UP Трио“ (Антони Дончев – пиано, Росен Захариев – тромпет и Димитър Семов Барабани), които с джаз композиции и импровизации ще допълнят пътуването във времето до Берлин – онзи от началото на 20-и век и другия, както го познаваме днес."
Предстоящи следващи прожекции на инициативата са „Кабинетът на доктор Калигари“ – пълнометражен игрален ням филм от 1920 година на режисьора Роберт Вине. Лентата е от първите филми в течението експресионизъм. Тя дава основен тласък за началото на жанра „филми на ужасите“, като представя изображения, персонажи и обстановка, характерни за този стил. Историята се развива в малък град, където пристига луд учен и представя на местния панаир сомнамбул. През нощта чрез хипноза старецът внушава на младежа да избива жителите. Филмът е характерен с нарисуваните си декори, прекалено усилен грим и крайна "театралност". "Метрополис" – немски ням филм от 1927 година, счита се за първия пълнометражен научнофантастичен филм в историята на киното. Режисиран е от Фриц Ланг и за времето си е най-скъпата кинопродукция. Може би и "Хората в неделя" (Menschen am Sonntag, 1929). Филмът описва живота на берлинчани в неделен летен ден между двете войни и е признат като гениална работа, важна не само в развитието на немското кино, но и на Холивуд. Филмите ще бъдат съпроводени от електронни диджей сетове.
Прожекцията на „Берлин – симфония на големия град“ от 1927 г. на Валтер Рутман е на 29 февруари от 20 часа в кино "Влайкова".
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg