Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Музикалната вечер – специален гост в студиото проф. Милена Моллова

Проф. Милена Моллова
Снимка: milenamollova.net

След още незаглъхналото ехо от овациите в двата юбилейни концерта на проф. Милена Моллова – изключителната пианистка и любима преподавателка на много български и чуждестранни студенти – ще гостува в Музикалната вечер на програма „Христо Ботев“ на 6 март 2020 г. от 19.20 часа.

Биографията ѝ е наниз от неспирни успехи в изкуството. Талантът на Милена Моллова разцъфва в ранна детска възраст – нейният първи самостоятелен концерт е на 6 години, на 13 дебютира в столичната зала „България“ с Третия клавирен концерт на Бетовен като солистка на Софийската филхармония под диригентството на Саша Попов. На 14 вече е студентка в Музикалната академия в София. Лауреат е на едни от най-престижните конкурси като Първия международен конкурс „П. И. Чайковски“ в Москва, Международния конкурс за пианисти и цигулари „Маргарита Лонг – Жак Тибо“ в Париж, Международния конкурс на най-голямата обществена медия в Германия ARD в Мюнхен, Международния клавирен конкурс „Лудвиг ван Бетовен“ във Виена.

Нейният път на концертния подиум е осеян с рецитали, гастроли и артистични върхове във всички страни на Европа, Япония, САЩ, Канада. Тя е била солист на най-значими български и европейски симфонични оркестри и е свирила под палката на най-големите български диригенти като Саша Попов, Васил Стефанов, Добрин Петков, Константин Илиев, Васил Казанджиев и световни знаменитости като Кирил Кондрашин, Казиоши Акияма, Рудолф Баумгартнер, Жорж Ципин, Леополд Хагер, Саша Гьотцел и много други.

Наред с интерпретацията на класическия репертоар (eмблематичен е интегралът с 32 сонати от Бетовен, представен в цикъл от 9 концерти – особено значима творческа задача, реализирана досега от малко пианисти), Милена Моллова поема предизвикателствата на първите изпълнения на произведения от съвременни композитори. Осъществила е премиерите на редица български автори като Красимир Кюркчийски, Димитър Христов, Стефан Драгостинов, Георги Арнаудов, Александра Фол, Тодор Стойков и др. 

На 20 години започва интензивно и да преподава – първо в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София, в Северногръцката консерватория в Солун, тя е дългогодишен ръководител на департамент „Музика“ в Нов български университет и почетен професор в него. Ръководи майсторски класове в Германия, Италия, Швейцария, Турция и България. Канена е в жури на големи международни конкурси. Организатор е на международни фестивали в България и Швейцария.

Проф. Милена Моллова е и колоритен разказвач – надяваме се в предаването да разкрие интригуващи подробности за тънкостите на пианизма си, за нейните велики учители в изкуството, за щастливите моменти на сцената, за партньорството с големи музиканти.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45