Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Музикалната вечер – специален гост в студиото проф. Милена Моллова

Проф. Милена Моллова
Снимка: milenamollova.net

След още незаглъхналото ехо от овациите в двата юбилейни концерта на проф. Милена Моллова – изключителната пианистка и любима преподавателка на много български и чуждестранни студенти – ще гостува в Музикалната вечер на програма „Христо Ботев“ на 6 март 2020 г. от 19.20 часа.

Биографията ѝ е наниз от неспирни успехи в изкуството. Талантът на Милена Моллова разцъфва в ранна детска възраст – нейният първи самостоятелен концерт е на 6 години, на 13 дебютира в столичната зала „България“ с Третия клавирен концерт на Бетовен като солистка на Софийската филхармония под диригентството на Саша Попов. На 14 вече е студентка в Музикалната академия в София. Лауреат е на едни от най-престижните конкурси като Първия международен конкурс „П. И. Чайковски“ в Москва, Международния конкурс за пианисти и цигулари „Маргарита Лонг – Жак Тибо“ в Париж, Международния конкурс на най-голямата обществена медия в Германия ARD в Мюнхен, Международния клавирен конкурс „Лудвиг ван Бетовен“ във Виена.

Нейният път на концертния подиум е осеян с рецитали, гастроли и артистични върхове във всички страни на Европа, Япония, САЩ, Канада. Тя е била солист на най-значими български и европейски симфонични оркестри и е свирила под палката на най-големите български диригенти като Саша Попов, Васил Стефанов, Добрин Петков, Константин Илиев, Васил Казанджиев и световни знаменитости като Кирил Кондрашин, Казиоши Акияма, Рудолф Баумгартнер, Жорж Ципин, Леополд Хагер, Саша Гьотцел и много други.

Наред с интерпретацията на класическия репертоар (eмблематичен е интегралът с 32 сонати от Бетовен, представен в цикъл от 9 концерти – особено значима творческа задача, реализирана досега от малко пианисти), Милена Моллова поема предизвикателствата на първите изпълнения на произведения от съвременни композитори. Осъществила е премиерите на редица български автори като Красимир Кюркчийски, Димитър Христов, Стефан Драгостинов, Георги Арнаудов, Александра Фол, Тодор Стойков и др. 

На 20 години започва интензивно и да преподава – първо в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София, в Северногръцката консерватория в Солун, тя е дългогодишен ръководител на департамент „Музика“ в Нов български университет и почетен професор в него. Ръководи майсторски класове в Германия, Италия, Швейцария, Турция и България. Канена е в жури на големи международни конкурси. Организатор е на международни фестивали в България и Швейцария.

Проф. Милена Моллова е и колоритен разказвач – надяваме се в предаването да разкрие интригуващи подробности за тънкостите на пианизма си, за нейните велики учители в изкуството, за щастливите моменти на сцената, за партньорството с големи музиканти.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аида" на Верди с новогодишна премиера в Метрополитън

След почти 40 години най-мащабната опера на Джузепе Верди "Аида" се завръща на сцената на Метрополитън опера - Ню Йорк. Интересът към тази творба не намалява, дори след внушителните почти 1200 представления, осъществени от оперната къща през годините. Музикалният директор Яник Незе-Сеген заема подиума за новогодишната премиера на грандиозната нова..

публикувано на 25.01.25 в 08:05
Костадин Генчев

За страстта в музиката – с вдъхновения и петолиния

На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път. А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не..

публикувано на 24.01.25 в 09:15

15 години квартет "Светоглас"

"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Изпълненията на формацията винаги будят възхищение и удивление в слушателите, но наравно с това, те са и еталон за майсторско музициране.

публикувано на 23.01.25 в 09:10

Bulgar Klezmer Band с концерти и творчески работилници в София

Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява.  Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..

публикувано на 21.01.25 в 16:45

Най-важно е да се правят концерти за младите

Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..

публикувано на 21.01.25 в 14:50