Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Мъжете и жените“ – една изложба в „Арте“

16
Снимка: Ани Петрова

Жените и Мъжете – вечният антагонизъм, Жените и Мъжете – класика в изкуството, любими теми безкрайни, от Вилендорфската Венера до днес. Десислава Минчева – живописец, и Кирил Матеев – скулптор, като бивши семейни партньори и настоящи приятели, като един творчески тандем – представят своя изложба в галерия „Арте“.

Всъщност точно преди 40 години за първи път те имат обща експозиция, но сега, събрани в това камерно пространство, показват новите си неща, пътя им през годините, майсторството и препратките един към друг, всеки в своята област.

Преди няколко години Десислава Минчева в галерията на Художествената академия ни срещна в един странен, донякъде илюзорен, обгърнат в благородство женски свят – обикновени дами, балерини, дошли сякаш от библейски времена. Сега в „Арте“ естествено са само драматични пастели на Мъжки тела, в различни динамични пози и различни състояния, в които има нещо ренесансово и в същото време респектират с богатството на нюанси и многопластовост в изразяването с пастела.

Кирил Матеев представя серия композиции от метал, обработвани дълго и с една интересна патина, които пък са посветени на женското, на интуитивното, на музата и на ритуала. Названията подсказват "Еньовден", "Хоро", "Грации", "Вятър", "Баланс". Но скулпторът ни среща с фигури – в значителен ръст – на четири Еви от керамика – едната в самата галерия, другите три в двора, като особено въздействаща е тази от цветни керамични парчета, които засилват внушението за различие, за яркост, за силно женско присъствие.

Любопитно е какво Десислава казва за своя приятел и колега Кирил Матеев: „Мястото на Кирил Матеев е в кутия с табелка: „Невъзможно за идентификация“. Въпреки рамката на личния си възглед е експериментатор. Работи дърво, камък, керамика, метал с една свобода да наслагва, руши и играе“. А какво казва Кирил Матеев за Десислава: „Изключителен майстор, много търпелив, изработващ всичко до последния детайл, сериозен художник“…

Снимки Ани Петрова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10
Георги Господинов

Изкуството в мен: Георги Господинов

Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов.  Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..

публикувано на 28.07.25 в 12:56