Сигурност по време на Covid-19. Преди 2 дни ЕК излезе със становище за 30-дневна забрана на граждани от трети страни да влизат в ЕС. Въпрос на часове ли е тази мярка да стане тотално решение на Европейския съвет и всички да бъдат задължени да се съобразят с нея, вкл. и асоциираните членове на Шенген – Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн.
Според лидерите на ЕК тази мярка ще ограничи вредното въздействие на коронавируса. Дали този акт ще направи европейците по-сигурни за здравето им и най-важното – дали ще съдейства наистина на спирането на коронавируса, отговор дава в "Нашият ден" евродепутатът от ГЕРБ и ЕНП Андрей Ковачев:
"Това са ограниченията, които са свързани с намаляване на риска от заразяване. Тук става дума за хора, но и за стоки. Ние не искаме да утежним ситуацията на икономиките на ЕС. Затова стремежът е стоките да имат възможност да продължат да бъдат транспортирани от трети страни към ЕС и обратно."
По-сигурни ли ще бъдат европейците след тези рестрикции
"Целта ни е да ограничим възможността за пренос на вируса от един на друг човек. Така че "отговорност и солидарност" са двете основни думи, които трябва да ни водят."
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Стоянка Стайнова, гр. Свети Влас: Наследница съм на малко земеделска земя от моя дядо, но не мога да получа дяла си поради следните пречки: Дядо ми имаше пет деца. Единият от синовете му е емигрирал в Русия преди 85 години, през..
Защо са необходими промени в Семейния кодекс? Съвместно упражняване на родителските права – равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота на детето. Защо е важно за детето? Какви са положителните и дали има отрицателни страни? Споделеното родителство и правата на децата е темата на предаването "Законът и Темида". Йорданка Бекирска –..
В "Мигранти с таланти" днес ви срещаме с Мохамад Шариф Хемат от Кабул, Афганистан. Той идва в България през вече далечната 1982 г. като студент, след като печели стипендия за отличен успех в Кабул. Тук Шариф завършва днешния Технически университет, специалност "Медицинска апаратура и електроника", и работи по специалността около две години след..
В рубриката "Във времето на редактора" се насочваме към една книга, която провокира със своята безкомпромисност и аналитичност – "Криминогенната държава" на Джулио Тремонти. Това е произведение, което далеч надхвърля обикновената политическа критика и се превръща в своеобразен манифест на либералната мисъл, изправена срещу една държава, вкопчена..
До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните..
Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в..
"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg