Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Ковачев: Не искаме да утежним ситуацията на икономиките на ЕС

Отговорност и солидарност – водещи във време на пандемия

Андрей Ковачев
Снимка: andrey-kovatchev.eu

Сигурност по време на Covid-19. Преди 2 дни ЕК излезе със становище за 30-дневна забрана на граждани от трети страни да влизат в ЕС. Въпрос на часове ли е тази мярка да стане тотално решение на Европейския съвет и всички да бъдат задължени да се съобразят с нея, вкл. и асоциираните членове на Шенген – Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн. 

Според лидерите на ЕК тази мярка ще ограничи вредното въздействие на коронавируса. Дали този акт ще направи европейците по-сигурни за здравето им и най-важното – дали ще съдейства наистина на спирането на коронавируса, отговор дава в "Нашият ден" евродепутатът от ГЕРБ и ЕНП Андрей Ковачев:

"Това са ограниченията, които са свързани с намаляване на риска от заразяване. Тук става дума за хора, но и за стоки. Ние не искаме да утежним ситуацията на икономиките на ЕС. Затова стремежът е стоките да имат възможност да продължат да бъдат транспортирани от трети страни към ЕС и обратно."

По-сигурни ли ще бъдат европейците след тези рестрикции

"Целта ни е да ограничим възможността за пренос на вируса от един на друг човек. Така че "отговорност и солидарност" са двете основни думи, които трябва да ни водят." 

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дял от земеделска земя – производство по делба

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Стоянка Стайнова, гр. Свети Влас:  Наследница съм на малко земеделска земя от моя дядо, но не мога да получа дяла си поради следните пречки:  Дядо ми имаше пет деца. Единият от синовете му е емигрирал в Русия преди 85 години, през..

публикувано на 04.07.25 в 14:45
адв. Йорданка Бекирска

Споделеното родителство и правата на децата

Защо са необходими промени в Семейния кодекс?  Съвместно упражняване на родителските права – равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота на детето. Защо е важно за детето? Какви са положителните и дали има отрицателни страни? Споделеното родителство и правата на децата е темата на предаването "Законът и Темида". Йорданка Бекирска –..

публикувано на 04.07.25 в 12:50

Любов, кожени изделия и индийска табла: Афганистанецът, който намери дом в България

В "Мигранти с таланти" днес ви срещаме с Мохамад Шариф Хемат от Кабул, Афганистан.  Той идва в България през вече далечната 1982 г. като студент, след като печели стипендия за отличен успех в Кабул. Тук Шариф завършва днешния Технически университет, специалност "Медицинска апаратура и електроника", и работи по специалността около две години след..

публикувано на 04.07.25 в 10:10

Как "Криминогенната държава" говори на българския читател

В рубриката "Във времето на редактора" се насочваме към една книга, която провокира със своята безкомпромисност и аналитичност – "Криминогенната държава" на Джулио Тремонти. Това е произведение, което далеч надхвърля обикновената политическа критика и се превръща в своеобразен манифест на либералната мисъл, изправена срещу една държава, вкопчена..

обновено на 03.07.25 в 10:49