Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петъчни специални концерти от архива на „Аларма“

Невен Кидеров, Аюуне Суле и Mad Bear на плажа във Варна,
Снимка: Емил Пенчев

В периода на задължителна самоизолация, карантина и спазване на социална дистанция екипът на предаването „Аларма“ и фестивала за нова музика „Аларма Пънк Джаз“ на програма „Христо Ботев“ е подготвил петъчна серия, в която ще бъдат излъчени някои ключови концерти, които сами сме организирали и/или които сме записали през последните 2-3 години. Всички тези концерти са част от златния фонд на предаването, а селекцията включва изцяло непозната на по-широката аудитория продукция – т.е. редки записи на иначе познати ви групи и музиканти, които обаче излъчваме за първи път. Започваме тази вечер (20 март 2020) с концерт на триото на Аюуне Суле (глас и традиционна ганайска китара „колого“) с Невен Кидеров (перкусии) и Mad Bear (електронни фонове, басови честоти) в „Кубо“ на плажа във Варна, проведен през юни 2019 г. като част от второто българско турне на Суле. 

Аюуне Суле е певец, занаятчия-обущар, лютиер и мултиинструменталист от Кумаси (Гана). Свири от 9-годишен, като първия инструмент си го изработва сам. Представител е на етноса „фрафра“. На световната публика е известен и като член на квинтета на Кинг Аишоба, а у нас е свирил, джемил и/или записвал също така с Теодосий Спасов, Васил Хаджигрудев, Константин Кучев, Светлана Василева-Стрела, Влада Томова, Деян Драгиев-Даката, „Ша-Ша“, Александър Даниел и Росен Захариев. С последните двама също има трио, с което през 2018 г. свири на Варненския джаз фестивал и на фестивала „Джаз на село“ в Камен бряг, а през 2019 г. откри фестивала „Афровизия“ за групата на нгони-виртуоза Басеку Куяте от Мали в София.

Инструментът на Суле – „колого“ (двуструнна китара с корпус, направен от калабаш и козя кожа) – е познат в Западна Африка от хилядолетия и си съперничи с малийското „нгони“ за титлата „прадядо на съвременната китара“. Песните на Суле са както трансово-лечебно-ритуални, така и политически, и включват теми като равноправието на жените и мъжете, обединението на различните народи в Африка и др. С Невен Кидеров от „Таралеща“ (също занаятчия, работещ с ръцете си – „proper hands for the job“) има особено музикално родство – за Невен Суле казва, че го вдъхновявал да свири и някои свои старите песни, които от години не е свирил. А концертът, който ще звучи в ефира на програма „Христо Ботев“ от 21.30 до 23.00 ч. довечера, е част от нашата съвместна варненска инициатива с Младежка фондация „Аморфа“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25