Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йовка и Слави Бойчеви:

Хубавият глас е като дъхав хляб – да му се ненаситиш

Не можем да си представим нашия дом без народна музика. Щастието ни се дължи на песента и семейството, казват изпълнителите

Йовка и Слави Бойчеви в студиото на Радио Шумен.
Снимка: Мирослав Василев

Участието на семейство Бойчеви в „Семейно радио“ напомня за един скромно представен музикален диалект от Шуменско. Там се срещат интересни образци, изявени в изпълнителската практика и на други певци от региона: Канушка Драгоева, Йордан Гемеджиев, Атанас Панайотов, Мария Райкова, Дечка Тодорова, последователите – Вичка Николова, Дарина Бошнакова, Стефка Будакова и др.

Семейство Бойчеви с дъщеря си Веселка. Снимка: личен архивШуменската публика познава Йовка и Слави Бойчеви като дългогодишни солисти на ансамблите „Мадара“ и „Шумен“, слушателите разпознават гласовете им от записите в Националното радио. На въпроса дали народната музика свързва двамата изпълнители, отговорът е категоричен. Запознават се в тогавашния Ансамбъл „Димитър Благоев“, откъдето започват съвместните им изяви, а музикално усъвършенстване получават в АНПТ „Шумен“ (1979) под ръководството на диригента Добрин Панайотов. През 80-те и 90-те години развиват звукозаписна дейност в Радио София, песните им намират място в програмите с народна музика. Първите солови записи (1982) регистрират с групата на Атанас Вълчев, следват обработки с Радиооркестъра, Ансамбъл „Шумен“, инструментални състави на Радио Шумен и Балкантон.

По отношение на богатия репертоар Йовка и Слави Бойчеви имат един неизчерпаем извор – майката на Слави, Иванка Русева (1917) от с. Кюлевча, самобитна певица, носител на стария певчески стил. Неслучайно талантът на певицата е открит от етномузиколога Николай Кауфман, записал над 200 нейни песни за научния архив на БАН.

Сборникът с песните на музикалното семейство. Снимка: личен архивПо идея на журналиста Станислав Буковалов творческият път на Йовка и Слави е описан в сборник на Университетското издателство „Епископ Константин Преславски“. Изданието съдържа 60 песни на музикалното семейство, дешифрирани от Стефка Будакова, София Митева и Момчил Генов. Авторите вярват, че това песенно наследство ще достигне до млади творци и ще намери нови полета в съвременното изпълнителство. Защото, както казва Ст. Буковалов, Йовка и Слави Бойчеви са живата връзка със стария български корен и вероятно едни от последните носители на традиционната песен в Шуменско. От страниците на новия сборник кюлевчанските песни продължават да звучат и да напомнят за думите на йовкината майка: „Хубавият глас е като дъхав хляб – да му се ненаситиш“.

Участието на семейство Бойчеви от студиото на Радио Шумен можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Размисли преди Великден" със Симфоничния оркестър на БНР

В петък (11 април) от 19 ч. в зала "България" е концертът "Размисли преди Великден" на Симфоничния оркестър на БНР. Константин Илиевски , главният диригент на Радиосимфониците, представя в "Артефир" програмата на празничния концерт, в която са закодирани дълбоки послания, свързани с предстоящия празник. "Програмата е типична за..

публикувано на 09.04.25 в 16:20

Пея ви съвсем нова песен

Коулман Мелет (27 май 1974 – 12 февруари 2009) е американски джаз китарист и вокалист, който загива трагично в самолетна катастрофа на 12 февруари 2009 година. Във фаталния ден е пътувал за турне, където трябвало да свири с Филхармоничния оркестър на Бъфало, Ню Йорк, като член от групата на тромпетиста Чък Манджионе. Приближавайки се до Бъфало,..

публикувано на 09.04.25 в 10:30

24-ти Великденски музикален фестивал на Държавната опера във Варна

В 24-тото издание на своя Великденски музикален фестивал Държавната опера във Варна поднася 16 събития в различни жанрове – опера, оперета, балет, концерт и мюзикъл и спектакли за деца. Началото беше поставено през март с представления на оперите "Бохеми“ и "Макбет“, детския мюзикъл "Мечо Пух“ и първия от концертите "Лицата на НМА "Проф. Панчо..

публикувано на 07.04.25 в 17:05

Удо Диркшнайдер пристига да лее желязо в зала "Христо Ботев"

През далечната 1981 година едно име нахлу с гръм и трясък в рокаджийските класации на цяла Европа и предизвика удивени възгласи. Проглуши дори британските фенове и славещата се със своя шовинизъм критика на Албиона не успя да затвори очите си пред факта, че Германия е родила група от класата на "Деф Лепърд", "Айрън Мейдън", "Саксън" и..

публикувано на 07.04.25 в 11:47

Фестивалът "Артис" с четвърто издание в София

От началото на своето създаване фестивалът "Артис" носи послание за духовност, творчество, креативност и вдъхновение. Този мотив е силно застъпен и в това издание, което поставя своето начало на 12 април от 19.00 часа в зала № 9 на Национален дворец на културата с концерт на Ирина Георгиева, Георги Андреев, Милена Андреева озаглавен "Фолклор и..

публикувано на 07.04.25 в 08:10