Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ирена Иванова за „Заешката дупка“, уловените чувства и светлите мисли

Снимка: Георги Казаков за #URBN

Все го повтаряме и все го забравяме – думите тежат. Сега повече от преди.

Думите обаче и лекуват. Преди, сега, а и занапред. Особено тези, които изразяват чувствата на човек. Затова Ирена Иванова ни съветва да уловим какво чувстваме наистина и да оставим уловът да се разтвори в нас. Така и детето, което неспирно тикаме в най-тъмните и дълбоки дупки на душите ни, ще може да продума.


Навярно звучи философски, но така звучеше и споделеното „Време и половина“ с Ирена Иванова – поетеса, писателка, режисьорка, актриса, основател на Творческа академия „Заешка дупка“. Дупката, която тя е създала, не подлежи на изолация. Тя е на друго ниво. Какво е то можете да чуете в звуковия файл. Там ще разберете и кои две премиери да очаквате – тази на новата стихосбирка на Ирена и тази на антологията, посветена на петата годишнина на творческата академия. Всъщност, годишнината беше поводът екипът на „Време и половина“ да надникне в дупката.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Графичният роман "МАУС" излезе на български език

Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore.  "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..

публикувано на 06.02.25 в 15:14

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10

Българският културен институт в Берлин през 2025 година

"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година  – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...

публикувано на 06.02.25 в 10:53
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40

"Срещи с археологията" за пенсионерите в Пловдив

Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..

публикувано на 06.02.25 в 08:47