Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милан Кундера на 91 години

Случайно или не, авторът на "Шегата", "Книга на смеха и на забравата", "Смешни любови" е роден в Бърно на 1 април 1929 г.
Днес Милан Кундера навършва 91 години.

Кундера има славата на един от най-влиятелните, четени и цитирани, същевременно своенравни автори, които старателно отбягват медийното внимание и рядко дават интервюта. 

Започва литературната си кариера като поет, но впоследствие се отрича от поезията си. Първите си книги пише на чешки, след което преминава на френски. Отказва да бъде определян като чешки или френски автор. Твърди, че френският език за него е само работно сечиво и че негова родина е романът, че е емигрант в "поруганото наследство на Сервантес".

Сред големите теми на творчеството му е смехът – смехът като противоотрова на тоталитарните претенции да се обхване битието, като антитеза на кича и принуденото инфантилизиране на живота. В този смисъл романите му са много повече от политически дневници на тоталитарния режим в Чехословакия след смазването на Пражката пролет. 

В романите му преминават темите за паметта и забравата, за намесата на политическото в личното, както и – непосилната лекота на битието – заглавието, с което вероятно е най-известен.

Чуйте разговора с доц. Добромир Григоров, преподавател в катедра Славянски филологии на Софийския университет „Св.Климент Охридски“, по повод 91-годишнина на писателя, както и репортаж от флашмоба, посветен на Кундера, проведен за 85-ата му годишнина в София.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седми фестивал на българската книга в Брюксел

Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия, чиято мисия е да популяризира нашата култура там и в съседните страни. През тези години Фестивалът се утвърждава като значимо културно събитие. Срещите на него са възможност за взаимно опознаване,..

публикувано на 04.05.25 в 11:04

Археологическият музей в Сандански в действителната и виртуална реалност

Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е над основите на раннохристиянска базилика от V в. – базиликата на епископ Йоан.  В съседните зали на втория етаж са изложени експонати от праисторията и античността. Музеят притежава ценна..

обновено на 03.05.25 в 15:59

Розенкранц и Гилденстерн оживяват в Народния театър

Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните постановъчни решения, силното актьорско присъствие и усещането, че зад всяка дума на Том Стопард се крие въпрос, на който никой от нас все още няма ясен отговор, в премиерния спектакъл "Розенкранц и..

публикувано на 03.05.25 в 09:05
Алина Караханова, Тамер Левент, Александър Ал. Хаджихристов и Любомир Славков

Награда за българска книга в Турция

По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул.  Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..

публикувано на 02.05.25 в 16:04
Иво Милев и Емил Стойчев

Изложба на Иво Милев в галерия "Харта"

Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..

публикувано на 02.05.25 в 15:07