Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добре дошли в Средновековието

Феодализмът дава притеснително ясен отговор къде живеем днес

БНР Новини
Господари и слуги - дали това не са отношенията ни с технологиите
Снимка: Wikipedia

"Промяната няма да дойде от рязко приключване на едно минало, а в резултат от невидими процеси, които не сме забелязали", казва Ивана Мурджева в разговор за това в какъв свят живеем днес и как ще изглежда утрешният ден.

Вчера, а сякаш много отдавна, преживяхме рухването на големите идеологии, както и преувеличения край на историята, предречен от футуролозите. Заживяхме в голямото дигитално село, в което всеки има своите 15 минути слава. Само че днес никой не отделя цял четвърт час на останалите.

Обхватът на вниманието ни е близък до този на декоративна рибка, т.е. най-много три минути.
Това изправя авторите на послание пред необходимостта да бъдат кратки и ясни, да опростяват. Нещо, което средновековните схоластици правят, за да достигнат до повече хора.

Аналогиите с този отдалечен исторически период не спират дотук.

"Терминът "Дигитално средновековие" си пробива път и хвърля ръкавица на медиевистите, отбелязва Мурджева.

В Средновековековието разпокъсването на пространството на малки, откъснати светове и страхът, с който е било пълно разстоянието между тях, можем да разпознаем балоните в социалните мрежи.

Защото вместо да ни правят по-свързани, те парадоксално ни разделят до степен на пълна нечуваемост."

Има и друго свързваме средните векове с феодализма и прикрепянето на големи групи хора към земята, управлявана от конкретен владетел. Нещо подобно наблюдаваме и днес, когато големите технологични компании придобиват данни за нас чрез технологиите, които използваме всекидневно, превръщайки ни в дигитални крепостни.

Интернет на нещата ни прави зависими от технологичните гигантни по безпрецедентен начин.

Ако рекламодателите имат достъп до устройствата ни, през които събират за нас данни и ни изпращат таргетирани съобщения, е спорно доколко тези устройства са наша собственост. Направихте ли аналогия със земята, която крепостните са обработвали, без право да я притежават и да се възползват от благата ѝ в пълен размер?

"Средновековието е закърмено с очакването за свършека на света", казва Жак льо Гоф. И и тук също можем да открием препратка към днешното очакването на близкия край.

А ако сме свикнали с тропите на тъмните векове, управлявани от суеверия и страх, какво да кажем за днешния свят на фалшиви новини, антиваксърско движение, вяра в плоската земя и съмнителни лечебни практики?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Център "Конкордия" в село Малки Искър: Подкрепа за уязвими групи и семейства

Семейният център "Конкордия" в село Малки Искър се отличава с активната си работа с уязвими групи от местната общност. Центърът се стреми да предостави необходимата образователна и социална подкрепа на децата и техните семейства, които се намират в трудни условия. Ръководителят на центъра, Йорданка Иванова, сподели в ефира на предаването "Нашият..

обновено на 27.06.24 в 13:58

Литературните акценти за първото полугодие на 2024 година – кои са те?

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" през първото полугодие на литературната 2024 година  Лиляна Якимова , гост в предаването и представител на студентите от Програма "Преводач/Редактор" на Софийския университет, сподели своите наблюдения и анализи за най-важните и забележителни събития и книги за годината досега. Тя..

публикувано на 27.06.24 в 10:38
Лиляна Якимова, Светлозар Желев и Иво Иванов

Иво Иванов: За света като динамична система

Книгите на Иво Иванов , сред които "Кривата на щастието" и "Хроника на болката", сякаш притежават силата да променят живота на своите читатели. За писането, важните неща в живота, добрите, човешки примери, историите, които учат и вдъхновяват – разговор в "Нашият ден" с журналиста и писател, живеещ в САЩ. " Ако имам някаква мисия в живота,..

публикувано на 27.06.24 в 10:32

27 юни – Международен ден за борба с диабета

Международният ден за борба с диабета се отбелязва всяка година на 27 юни. Този важен ден е създаден за първи път през 1991 г. от Международната федерация за борба с диабета и Световната здравна организация (СЗО). Основната цел на деня е да се повиши общественото осведомяване за рисковете и усложненията, свързани с това социално значимо заболяване...

обновено на 27.06.24 в 10:18
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14