Надявам се, че след няколко месеца човечеството ще стане по-зряло, по-мъдро и животът ни наистина ще се промени... Такова е пожеланието на актьора Веселин Ранков към всички. Доц. Ранков е рожденик днес и Главен герой в "Нашият ден".
"Самоизолацията е лупа, през която поглеждаме към себе си и започваме да виждаме детайли. Нещо, което липсва в българския театър и аз го споделям от години със студентите – това, че ходят мравки по земята, че някакъв вятър движи листата... Неща, които ние не забелязваме, изглеждат несъществени... Предполагам, че през тия няколко месеца човечеството ще стане по-зряло, по-мъдро, по-възрастно. Ще започнем да се вглеждаме в хората около нас, да ги обичаме, да се грижим за тях, отричайки себе си.
Несъщественото в аза е благоденствие за останалите.
Изпитанията са един тест. Историята предполага обаче, че се раждат малко повече деца, че веднага след големи изпитания (като войната) започват големи фиести... Но това може би е добре за театъра."
За изкуството
"Изкуството е като едно съпреживяване, което всеки истински творец много ревниво пази в себе си. То е като една голяма котка, като един тигър, който се е събрал в душата на твореца и чака възможност за проявяване. В момента този тигър се е снишил, защото е опасно. Той ще избухне именно когато дойде празникът, когато дойде освобождението и възможността на актьора да се срещне с публиката. Ние в момента акумулираме енергия, ние ще преживеем всичко това, за да бъдем с вас – нашата публика."
За идващото Възкресение и за катарзиса
"Надявам се хората да запазят благоразумие и да се молят по домовете си. Толкова много неща се случват около нас, а ние не им обръщаме внимание...
Хора, радвайте се! Радвайте се на живота! Дишайте дълбоко – надявам се с чисти и здрави гърди. Нека сърцата ви туптят в онази посока, в която вие мислите за вашите мечтания, за вашите желания и за хората, които обичате."
"Паметта за комунизма и травматичния опит" е темата на разговора с проф. д-р Лилия Топузова и д-р Валентин Калинов с модератор Людмила Миндова, който е поредна среща от научния проект "Разговори за литературата и полуострова". Той ще се състои на 23 септември от 15.30 часа в Института за балканистика с Център по тракология "Проф. Александър Фол",..
Четири от филмите в програмата на 43- тия Фестивал на българското кино " Златна роза" са подкрепени от програма " Творческа Европа – МЕДИА". Това са пълнометражните "Пакет Вечност", дебют на Магдалена Илиева, и "Стадото" на Милко Лазаров, и късометражните " Eraserhead в плетена торба за пазар" на Лили Кос и " Срамота" на Ивет..
В редакция "Хумор и сатира" имаме особен интерес към фалшификатите, може би защото много сме патили от тях. Тази седмица открихме любопитен фалшификат в Англия и веднага проверихме възможен ли е той в България. Резултатът от проверката, както и още доста полезна информация, можете да чуете в неделя веднага след новините в 18 часа, за когато сме..
43-тият Фестивал на българския игрален филм "Златна роза" представя общо 54 игрални филма и 2 сериала. В конкурсната програма за пълнометражно кино тази година се състезават 16 филма, сред които са "Любоф" на Ивайло Христов, "Стадото" на Милко Лазаров, дебютните "Плът" на Димитър Стоянович, "Диви ягоди" на Татяна Пандурска и "Пакет Вечност" на..
Поглед към новото българско кино отправяме в "Артефир" заедно с актрисата Мартина Апостолова, член на журито за пълнометражно кино в рамките на 43-тото издание на фестивала "Златна роза". "До този момент гледам неща, които би трябвало да зададат една нова вълна в българското кино, но засега надеждата ми и желанието не се изпълняват – ако..
Когато си помислиш за Турция, далеч не първото, което се сещаш е, че може да бъде космическа сила, но комшиите имат работеща програма, според която през..
В съвременното образование все по-често се търсят нови подходи за развиване на личността и уменията на децата. Един от пътищата, който може да играе..
Ако трябва да се преселите на необитаема планета, какво бихте взели със себе си? А какво би взел художникът Милко Божков? Ще разберете, ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg