Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Театър „Цвете“ с онлайн премиера на иновативния си спектакъл „Граници“

Снимка: burgas.bg

С иновативния си спектакъл „Граници“ театър „Цвете“ се присъедини към онлайн акциите, които театри от цялата страна ни предлагат в условията на социална изолация. 

„Скъпи приятели, ние сме с вас (макар и виртуално), за да ви покажем, че театърът ви (и винаги ще ви) подкрепя и вдъхновява – всички вас сега и завинаги!“, се казва в обръщение на екипа на театъра по повод онлайн премиерата на спектакъла.

Постановката е дело на Васил Спасов по пиесата „Кукунор и Унику“ на финландския актьор Ееро Енквист. В актьорския състав са Виолина Василева-Александрова, Росица Караджова, Нури Яшаров, Тодор Янкулов. Сценографията е на Бояна Бъчварова.

Представлението разказва историята на двама войници от воюващи държави, които охраняват двете страни на общата граница. Въпреки всички наложени ограничения – физически, психологически и емоционални, войниците откриват Човека отвъд оградата. Пътят към Другия винаги си струва да бъде извървян...

„Граници“ е иновативен двуезичен спектакъл, съчетаващ жестомимичен и говорим език, което го прави достъпен както за чуващи, така и за глухи зрители. В представлението всяка роля се изпълнява паралелно от двама души, като актьорите говорят едновременно на два български езика – говорим и жестомимичен, уточняват създателите на спектакъла. 

Представлението е осъществено в рамките на проект „Sign&SoundTheatreEurope“, съфинансиран от Европейската комисия по програма „Творческа Европа“ и от Националния фонд „Култура“, програма „Публики“, с цел популяризиране на иновативната театрална форма кaтo инструмент за социално приобщаване. 

Можете да гледате спектакъла „Граници“ безплатно на 6 април, като вместо билет, моля, харесайте фейсбук страницата ни“, призовава екипът на театър „Цвете“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46