„Музик мания“ представя Адел Шарве с концерта ѝ на фестивала на Френското радио в Монпелие заедно с пианиста Флориан Каруби, който включва „Песните на Билитис“ на Клод Дебюси, „Пет гръцки народни песни“ на Морис Равел, „Четири хиндуистки поеми“ на Морис Дьолаж, „Предишният живот“ и „Покана за пътуване“ на Анри Дюпарк, „Шест арабски поеми“ на Франсоа Обер.
Младата певица е в началото на своята кариера, която започва едва преди няколко години. От 2017 г. в творческата биография на Адел Шарве има няколко важни мецосопранови партии – Розина от „Севилския бръснар“ на Росини, представена в Бордо под диригентството на Марк Минковски, Ксеркс от едноименната опера на Хендел в постановка в Забранения град в Китай. Изпълнявала е и по-малки роли – като Асканий в „Бенвенуто Челини“ на Берлиоз във Версай с диригент сър Джон Елиът Гардинър, Мерцедес от „Кармен“ на Бизе в КГ и в парижката опера, Адела от „Пиратът“ на Белини в Бордо, Половецка девойка от „Княз Игор“ на Бородин в Датската кралска опера. Календарът ѝ вече е пълен с предложения до 2022 г., а най-близките ѝ ангажименти за да Парижката опера.
Адел Шарве е родена в Монпелие през 1993 г. Започва да учи музика още от шестгодишна. Участва и в хора на Клер Маршан, а след това и в хора на Френското радио. С този хор още на девет години участва в първата си оперна постановка музикалната приказка на Жюлиен Жубер „Кралицата на ледовете“.
През 2003 г. Адел Шарве е приета в музикално училище в Париж, след което продължава в Парижката консерватория. Освен уроците по пеене, заедно със свои колеги създава вокален ансамбъл „Архипелагът“, като изнасят много концерти.
„За мен няма по-голямо щастие от професията, която имам. Това е абсолютна радост. Трябва дисциплина, но и живееш непрекъснато в безкрайна красота. Винаги съм пяла, още преди да проговоря, и нямам спомен, в който да не съм пяла. На шест години реших че ще бъда оперна певица, въпреки че пеех и много джаз. Никога не съм си задавала въпрос, защото бях луда по оперния репертоар, песните и ораториите“.
Какво сподели още Адел Шарве, чуйте в звуковия файл.
Първия си диск Адер Шарве записва за „Алфа класик“ през 2019 заедно с пианистката Сюзан Маноф, наречен „Имало едно време“, в който смесва песни от американски и британски композитори.
Името ѝ нашумява много след една екстремна случка по време на концерт във Френското радио. Адел отива на концерт, дирижиран от нейния приятел Валантен Турне – на 1 октомври представят „Месия“ на Хендел.
„Бях в залата на Френското радио, за да слушам „Месия“ на Хендел. В антракта отидох при него и го попитах дали всичко е наред, а той отвърна – не, нищо не е наред. Контратенорът не може да пее, болен е. Отиди да видиш дали не можеш нещо да направиш“.
На финала публиката я аплодира бурно, а на следващия ден името ѝ е във всички медии.
За 2020 година тя е номинирана в категорията „Откритие – оперен артист“ във „Виктоар дьо ла мюзик класик“.
Предишните ѝ отличия са – награда в категория песен от международния конкурс Надя и Лили Буланже заедно с пианиста Флориан Каруби през 2015 г. На следващата година има три отличия, сред които е и това от международния вокален конкурс в Хартогенбош. През 2019 г. тя е избрана от обществените франкофонски медии за млад солист на годината.
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg