Как живеят в ромските квартали и махали по време на криза? Как посрещат Международния ден на ромите? Има ли разум, здраве и съпричастност в ромските общности?
Калина Колева от Филиповци и Валери Леков от ромския квартал "Изток" в Кюстендил разказват в "Нашият ден" как започва 8 април при тях. Те си пожелаха здраве и смирение в този ден.
Жителите на Филиповци проявяват дисциплина и спазват мерките
Боклукът е в огромни количества и е в самата ромска махала, в началото – там е струпан. Не се извозва, нито се почиства.
"Смятам, че това е дело на самите жители на махалата. В края на квартала са поставени едни контейнери. Но защо пък не хвърлят боклука в контейнерите и оттам да ги извозват от Столичната община? Много от хората хвърлят около контейнерите. И това вече е свързано с културата и възпитанието", обясни Калина Колева.
Кюстендилският кв. "Изток"
"За боклуците ще се хвана и аз – споделя Валери Леков – то е малко като обущаря, който ходи със скъсани обувки. Хората от ромските махали се грижат за боклука в цялата страна, а са потънали в боклук. Не мога да си го обясня. Във всяка ромска махала има по едно нелегално сметище. Не зная защо се получава така...
Хората действително спазват карантината
"Разбира се, като навсякъде, има и недобросъвестни, но мисля, че е грозна тази картина на входа и на изхода на махалите да има КПП-та полиция и жандармерия."
Взаимопомощ в ромските квартали
"Това, което не се появява в медиите, а реално се случва в по-голямата част от ромските махали, е взаимопомощта в ромските квартали. Хората, които са в чужбина, изпращат пари. Местни активисти също обикалят и събират пари из махалите. С парите закупуват храна, която раздават на най-бедните. Има качени клипове във фейсбук. Трябва в такива времена хората просто да си помагат. Това е, с което ние сами, като граждани, можем да си помогнем."
Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..
За добрите практики в грижата за бездомните животни в "Нашият ден" разговаряме със Стефан Курдов , журналист, музикант и двигател на гражданската инициатива за създаване на зоополиция във Варна. Курдов заявява: "Водим разговори с ръководството на града. Идеята е да се създадат сертификати за доброволни структури за предпазване на животните от..
Между 18 и 22 февруари в Панаирното градче в Пловдив традиционно и отново съвкупно се проведоха международните изложенията Агра, Винария и Фуудтех, събирайки по този начин целия път от производството до преработването на земеделската продукция. Акцентите в изложението и деловата му програма тази година бяха прецизното земеделие и връзката между..
В рубриката "Мигранти с таланти" ви срещаме с един финландски художник. Той се казва Томи Нордгрен и е роден в столицата на Финландия – Хелзинки. Учил е в Художествената академия "Пекка Халонен" в родината си, както и в санктпетербургската Художествена академия. За първи път идва в България и пристига в старата ни престолна столица през 2004 година,..
В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg