Как живеят в ромските квартали и махали по време на криза? Как посрещат Международния ден на ромите? Има ли разум, здраве и съпричастност в ромските общности?
Калина Колева от Филиповци и Валери Леков от ромския квартал "Изток" в Кюстендил разказват в "Нашият ден" как започва 8 април при тях. Те си пожелаха здраве и смирение в този ден.
Жителите на Филиповци проявяват дисциплина и спазват мерките
"В момента всички мерки се спазват в столичния кв. "Филиповци", защото от двете страни на махалата има жандармерия. Сега е сезонът на сватбите, но хората са много кротки и въобще не се събират на тумби. Няма сватби, няма 3-дневни тържества, няма кръщенета. Хората се съобразяват, без да критикуват, с мерките от Щаба и от полицията."
Боклукът е в огромни количества и е в самата ромска махала, в началото – там е струпан. Не се извозва, нито се почиства.
"Смятам, че това е дело на самите жители на махалата. В края на квартала са поставени едни контейнери. Но защо пък не хвърлят боклука в контейнерите и оттам да ги извозват от Столичната община? Много от хората хвърлят около контейнерите. И това вече е свързано с културата и възпитанието", обясни Калина Колева.
Кюстендилският кв. "Изток"
"За боклуците ще се хвана и аз – споделя Валери Леков – то е малко като обущаря, който ходи със скъсани обувки. Хората от ромските махали се грижат за боклука в цялата страна, а са потънали в боклук. Не мога да си го обясня. Във всяка ромска махала има по едно нелегално сметище. Не зная защо се получава така...
Хората действително спазват карантината
"Разбира се, като навсякъде, има и недобросъвестни, но мисля, че е грозна тази картина на входа и на изхода на махалите да има КПП-та полиция и жандармерия."
Взаимопомощ в ромските квартали
"Това, което не се появява в медиите, а реално се случва в по-голямата част от ромските махали, е взаимопомощта в ромските квартали. Хората, които са в чужбина, изпращат пари. Местни активисти също обикалят и събират пари из махалите. С парите закупуват храна, която раздават на най-бедните. Има качени клипове във фейсбук. Трябва в такива времена хората просто да си помагат. Това е, с което ние сами, като граждани, можем да си помогнем."
Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..
Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..
Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..
На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..
В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg