Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Кремена Стоева, началник отдел в Дирекция контрол на храните в БАБХ:

Храната не пренася коронавирусната инфекция

БНР Новини

"Няма случай на заразен от храна, купена от магазина", каза в "Нашият ден" д-р Кремена Стоева, началник отдел в Дирекция контрол на храните в БАБХ.

Европейският орган по безопасност на храните (EFSA), както и водещи научни институти в Европа, излязоха със свои становища, че храната не пренася коронавирусната инфекция, припомниха от БАБХ. 

Храните, които се предлагат неопаковани или в насипно състояние в магазините, се съхраняват по начин, който възпрепятства прекия досег на клиента с тях (предпазна бариера – стъклена, плексигласова) или са предварително индивидуално пакетирани. 

Най-големият риск от зараза при посещение в магазин си остава близкият досег с другите хора.

Във връзка с наближаващите празници и засиленото пазаруване, БАБХ традиционно засилва проверките, като започва с внесената храна. 

При проверка на граничен пункт са иззети 25 тона зеленчуци със завишено количество нитрати в тях. Те ще бъдат унищожени или върнати на производителите. 

Засега от агенцията не са открили нарушение на нормите за пестици от български производители.

Текат проверки на месото и яйцата за наличие на салмонела. Колкото до мерките за безопасност, свързани с консумацията – добрата термична обработка остава най-сигурният начин.

Използваме случая да напомним, че не е нужно плодовете и зеленчуците да се мият със сапун, тъй като неотмитите частици от препаратите могат да предизвикат проблеми.

Необходимо е да спазваме хигиенните препоръки – да си мием ръцете, след като сме прибрали продуктите, да перем редовно торбите за многократна употреба, да поддържаме чисти повърхностите в дома – правила, които е добре да се спазват винаги, не само по време на пандемия.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За пропастта между нас и Бога

Един цар решил да иска отчет и да изчисти сметките си със своите подчинени за отминалата година. Казано на съвременен език - да провери бюджета и да установи кой колко пари и за какво е похарчил или взел заем. В един момент при него довели човек, който дължал 10 хиляди таланта, което е огромна сума за онова време. Ясно било, че длъжникът не може..

публикувано на 24.08.25 в 09:45

Тадия Цветкович – от спешната помощ в Сърбия до чаения бизнес у нас

В рубриката "Мигранти с таланти"  ви срещаме с Тадия Цветкович , който е от град Лесковац , съседна Сърбия. Тадия завършва гимназия с медицински профил и известно време работи като медицински брат в спешна помощ, но след това открива, че медицината не е неговото призвание и се насочва към търговията, завършвайки икономическо образование в..

обновено на 22.08.25 в 13:29

Създателят на "Аз на пътя": Глобите са за приходи, не за решения

Пред съдебните палати в Бургас, Пловдив и София се проведоха протести, организирани от сдружение "Ангели на пътя" , в подкрепа на пострадалите при тежкия инцидент с АТВ в Слънчев бряг. Само преди седмица 18-годишният Никола Бургазлиев блъсна петима пешеходци на тротоар в курорта. Състоянието на двама от тях – 35-годишна жена от Пловдив..

публикувано на 22.08.25 в 12:47

Музика, танц и надежда в подкрепа на момиче от Бургас

Благотворителен концерт под надслов "Да помогнем на Тани" предстои в Летния театър в Бургас. Събитието е в подкрепа на 17-годишната Таня Сурчева, която вече девет години води тежка битка с рядък злокачествен мозъчен тумор. За да бъде извършена нова животоспасяваща операция, семейството ѝ се нуждае от 35 хиляди евро. Именно с тази цел бургазлии..

публикувано на 21.08.25 в 09:00
Снимката е илюстративна

Не/възможното пътуване

Повече за културата да живеем заедно в едно общество, за таланта да подредим реалността си, така че ничие достойнство, права и безопасност да не бъдат накърнени. До какво водят безразличието, безсърдечността и невежеството? След случая със свалянето от самолета на семейство заради батерията на инвалидна количка и сигналите за недостъпност в градския..

публикувано на 20.08.25 в 18:46