На 20 декември 2019 г. в София са състоя концерт на сопраното Мила Михова и пианиста Николай Стойков. Този концерт двамата представиха още през лятото на Моцартовия фестивал в Правец. Програмата обхващаше голям период от време и различни стилове – както барок, така и творби от 19 век, а за бис ефектна ария от мюзикъл „Чаровницата“.
Мила Михова е родена в София. Дъщеря е на оперната певица Дарина Такова и на кларинетиста Огнян Михов. През целия ѝ живот светът за нея е музика. Започва да свири на пиано, следва музикалното училище, музикална академия и всъщност след това започва ученето. Печели стипендия за Римската академия „Санта Чечилия“, където работи с легендарната Рената Ското, с режисьора Чезаре Скартон и вокалния педагог Анна Ванди, като участва във финалния концерт на студентите в зала „Петраси“ на аудиториума „Parco della Musica“ под акомпанимента на пианистите Фабио Чентанни и Стефано Джанини. Непрекъснато участва в майсторски класове – на Карло Коломбара, Лучана д`Интино, Катрин Хатая, Вера Николова, Оливие Дориа. Но все пак основен неин педагог и вдъхновител е Дарина Такова.
Има първи награди от конкурсите „Парашкев Хаджиев“ (2012, София) и „Розата на Евтерпа“ (2014, Карлово). Била е финалист на конкурсите „Магда Оливеро“ (2013, Милано, Италия) и „Джулио Нери“ (2014, Торита ди Сиена, Италия).
През 2015 г. участва в спектакъла „Кабаре барок“ на Фондация „Дарина Такова“.
Първата ѝ роля е в спектакъл на фестивала „Опероза“ – Фиордилиджи от „Така правят всички жени“ на Моцарт. В Стара Загора изпълнява заглавната роля от операта „Лучия ди Ламермур“ на Доницети.
Обича да експериментира и с особена популярност се ползва проекта ѝ представящ музиката на исландската певица Бьорк. С Мила Михова пианистката Борислава Танева представя на фестивала „Пиано екстраваганца“ проекта си посветен на музиката на Артур Лурие. Заедно с пианиста Тодор Петров в зала „България“ Мила изнесе концерт с едни от най-виртуозните арии от опери на Джоакино Росини. Последва втори рецитал „Бисери на белкантото“ с пианиста Ричард Баркър.
В предаването на 15 април от 14.30 часа ще може да чуете ариите на Берениче от „Случаят прави крадеца“ на Росини, на Елвира от „Пуритани“ на Белини, на Маргарита дьо Валоа от „Хугеноти“ на Майербер, на Амалия от „Разбойници“ на Верди, ария в античен стил от Донауди, както и две испански песни от Обрадорс и Чапи.
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg