Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неверни данни за 9 милиона лева в доклад по "Натура 2000"

Снимка: БГНЕС

Как бихте постъпили, ако работите на бюро и от вас поискат да изготвите доклад за състоянието на околната среда и застрашените видове по "Натура 2000"? Възможно е да потърсите съществуваща, макар и стара, информация по темата и да я препишете, за да изпълните поставената ви задача.

От документите, подадени от България до Европейската агенция по околната среда, излиза, че точно това е било направено. От Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН са сигнализирали МОСВ, че: "През този период (2013-2018), въпреки наличните за целта средства, Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) не успяха да организират необходимите дейности за мониторинг на биоразнообразието за целите на националното докладване по чл. 17 на Директива за местообитанията пред Европейската комисия."

Преди дни Европейската комисия обяви, че може да съди България за неспазване на задълженията по договорите.

Стоян БешковА как би трябвало да изглеждат докладите по директивата за местообитанието и за дивите птици?

"Трябва да се предостави мониторинг и научна дейност – за всеки вид и всяка зона – каза в предаването "Нашият ден" доц. Стоян Бешков, зам.-директор на Националния природонаучен музей към БАН. 

Не може едни чиновници, които седят зад едни бюра, да пишат доклади, без да познават видовете, техните обитания, да попълват едни формуляри и таблици – тази порочна практика трябва да се прекрати. Още повече, че имаше достатъчно средства, а не е ясно къде отидоха.

Научната общност настоява за ясни и прозрачни правила и няма да участва в маскаради. Да бъдем канени накрая, за да дадем легитимност на едни усвоени от някого средства."

Става въпрос за 9 милиона лева, изплатени с парите на данъкоплатците от ЕС, по данни на независимата общоевропейска медийна мрежа Euractiv.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05

Как бургаско училище се бори със здравословни проблеми сред младите

Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" ,  инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..

обновено на 08.04.25 в 13:33