Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неизлъчван концерт на Деян Илиич от Eyot тази вечер в „Аларма“

4
Деян Илиич и диригентът на „Аларма Пънк Джаз“ Цветан Цветанов.
Снимка: Владислав Христов

Извънредната ни карантинна петъчна серия от неизлъчвани досега в ефир концерти от фестивала „Аларма Пънк Джаз“ на програма „Христо Ботев“ продължава. И след като през последните четири седмици музикално се разходихме до Гана, ЮАР, Индия и Нова Зеландия, сега рязко се връщаме с последния полет до Балканите (докато все още можем) – с един от знаковите пианисти на сръбската нова вълна в джаза. Деян Илиич е гостувал на „Аларма Пънк Джаз“ с квартета си Eyot четири пъти (все в Първо студио на БНР) – през 2011, 2015, 2017 и 2018 г. – последния път, за да честваме общ рожден ден – „10 години Eyot + 10 години „Аларма“. Eyot от Ниш, наричани често „Нирвана на европейския джаз“, които за последното десетилетие обиколиха почти целия свят и записаха албуми при Джим Бар от Portishead и Стив Албини, са познати у нас още с участията си на Джаз фестивала в Банско, „Джаз Перелик“ и Wrong Fest.

Миналата година, непосредствено след излизането на соловия албум на лидера на квартета Деян Илиич „DYAD”, се зароди и идеята за минитурне от три концерта в България – съответно в Концертното студио на Радио Благоевград, в Първо студио на БНР в София и в Първо студио в Радио Пловдив. Първите два вече ги слушахме по програма „Христо Ботев“ миналия май – в „Аларма“ от Радио Благоевград и на живо в „Контемпо“ пряко от Първо студио в София. Спомняте си, нали?...



С водещия на „Контемпо“ Милен Панайотов многократно сме работили заедно и често сме си обменяли идеи. Също така, можем да кажем, че сме „стажували“ при него през годините – припомняме, че няколко години преди „Аларма Пънк Джаз“ във Второ, а после и в Първо студио имаше едни чудесни „околополунощни“ джаз концерти с публика на живо, организирани от Милен като продължение на предаването му „Спонтанни инвенции“. Та, за да избегнем една мракобесна по тоталитарному, донякъде своеволна и недообмислена (но предвидливо никъде непротоколирана писмено) забрана от онези тъмни месеци, наложена ни от ситските лордове и касаеща прякото излъчване на концерти във времето на „Аларма“, ние „спазихме закона“, излъчвайки на живо брилянтния концерт на сръбския композитор и джазов виртуоз… не в „Аларма“, а в „Контемпо“, шегувайки се, че това е „Контемпо Пънк Джаз“. Чудни времена бяха, с концерти на живо в ефир – любим формат и на публиката в студиото, и на радиослушателите… Надяваме се скоро да се върнат. А тук ви предлагаме и интервюто на Милен Панайотов с Деян Илиич в „Контемпо“ (превод в ефир, със своя пезант-сръбски – Цветан Цветанов) непосредствено преди концерта.



Този концерт обаче вече сте го слушали. А довечера от 21.30 ч. ви предлагаме още един, който не е звучал в ефир досега – третия, заключителен за минитурнето на Деян, организиран на 16 май 2019 г. в партньорство с Петър Салчев в Радио Пловдив и записан от екип на „Външни предавания“ на БНР в лицето на незаменимите Иван Аланджийски и Кирил Иванов. Този концерт ще звучи в първата част на предаването. Но вие останете с нас до 23 часа, защото след концерта ще включим и самия Деян Илиич, с когото се чухме по-рано днес. Той разказва за текущото извънредно положение в съседна Сърбия (малко по-тежко и рестриктивно от нашето), но и за по-хубави неща, които предстоят до януари 2021 г. Някои от тях, между другото, вече от няколко дни са факт… Изненада-изненада: още нова музика от Деян за първи път в българския ефир ви очаква довечера.

Петък вечер, 17 април 2020 г., 21.30 – 23.00 часа по програма „Христо Ботев“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30

Жените в музиката

Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..

публикувано на 14.02.25 в 15:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 28 февруари 2025 г.

16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..

публикувано на 14.02.25 в 09:18