Не са много музикантите, надарени и с изкусен литературен талант. Роберт Шуман е един от тях. Музикалният замисъл на неговия клавирен цикъл „Карнавал“, който представяме в поредицата „Клавирни истории“, се преплита с един от литературните очерци в основаното през 1834 г. от композитора списание „Neue Zeitschrift für Musik“ („Ново списание за музика“). Основано в същата година, когато започва да пише „Карнавала“.
В текста си за списанието един от кореспондентите Жанкири (ще рече Смеещият се Жан – всъщност под този псевдоним публикува самият Шуман) описва горещите музикални новини след посещението си на въображаем бал. Бал, даден от главният редактор на списанието, а той отново е … самият Шуман. На това събитие се случват комични сблъсъци между Давидсблюндерите и филистерите.
Братството на Давидсблюндерите е тайно сдружение, създадено също от композитора. Повече от тайно, както той признава, защото съществува само в ума на своя създател. Неговите членове са талантливи музиканти – живи и мъртви, действителни и въображаеми, обединени в свещено братство на името на древния библейски цар и псалмопевец Давид. Както той се борел с филистимляните, така и Давидсблюндерите се противопоставят на филистерските възгледи за изкуството, на натрапчивото аматьорство и рутината, споделят и обща неприязън срещу еснафския вкус на публиката. В миниатюрните сцени на карнавала Шуман среща слушателите с някои от тях: Евзебий, Флорестан, Киарина, Ернестина, Шопен и Паганини. Както и с герои от италианската комедия дел арте: Пиеро, Арлекин, Коломбина, Панталоне.
Слушайте „Звукови хроники – Клавирни истории“ на 21 април 2020 г., от 17.30 ч.
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg