Питали ли сте се как са се будели хората преди изнамирането на часовника с аларма?
В Британия и Ирландия буденето на хора било професия, родена по времето на индустриалната революция.
Мери Смит от Брентън стрийт, Лондон, била част от будещите срещу заплащане.
С дейността си Мери си докарвала 6 пенса седмично. Занаятът на будителя най-често се наследявал в семейството. Мери поела бизнеса от майка си, а после го предала на дъщеря си Моли Мур, за която се смята, че е последната лондонска будителка. Мур впрочем е и единственото от 16-те деца на Мери, оцеляло и достигнало зряла възраст.
За да разбуди клиентите си, Мери използвала тръбичка и сушен грах и била известна с точния си мерник, който безотказно целел прозореца на поръчителя, пък бил той и на четвъртия етаж.
Методът на Мери се отличавал с дискретност. В началото будещите използвали крачетала, само че тогава се будели и онези, които не са поръчали събуждане. Използвали също дълги бамбукови прътове или металните пръчки, с които гасяли и палели уличните фенери.
Будещите започвали атаката си по прозореца на клиента и не го оставяли, докато не покаже, че е буден.
Имало два начина за поръчка на събуждане – да сложиш табелка с нужния час или направо да пишеш с тебешир по вратата си, или да се срещнеш лично с човека. Понякога и патрулиращите полицаи си докарвали по нещо допълнително, будейки работниците.
За хората, които работели с по-различно работно време – като продавачите на пазара, докерите или миньорите – навременното събуждане било много важно и те ползвали услугите на будещите.
Професията се е практикувала чак до 40-те години на ХХ в., когато часовникът с аларма навлиза масово в домовете на хората.
Източник BBC, kulturologia.ru
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..
Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..
В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..
В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg