Правата на хората са нещо, което не се решава на високо равнище, правата са нещо, за което трябва да се воюва, каза в "Нашият ден" журналистът, фотограф и пътешественик Емил Данаилов. Той коментира днешната ситуация на ограничаването на правата ни заради епидемията от коронавируса.
"Един приятел често ме съветва: „Време е да избереш какъв искаш да станеш, като пораснеш!“ Докато взема обаче това съдбоносно решение, правя това, което винаги съм обичал – пътувам, пиша, снимам. Първото, защото имам „трънче в дупето“, както казваше майка ми, второто – думите са моите любими играчки, пък съм и филолог по образование, а третото ще да е, защото е по-лесно от второто, та като ме мързи да пиша, се успокоявам, че една снимка говори с хиляди думи." – казва Емил Данаилов в своя сайт subektiv.
Емил Данаилов разказа и за начините на съществуване на хората от далечни за нас дестинации, като Мианмар например, които могат да преживяват с два долара на ден и увлечени в оцеляването си, не могат дори да мечтаят за права, свободи и свободно придвижване – без тези неща да са им забранени.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg