Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Весела Фламбурари и Трите закона за детското четене

Снимка: Justine Тoms

Една добра магьосница, една актриса и детски писател, и... също така дама, непрекъснато търсеща съвременните измерения на живота. Весела Фламбурари е омъжена и живее в Атина, известна със своите детски и юношески романи. Популярна е и със своите срещи с децата, на които представя книгите си – но вече като актриса – с кукли, с песни, с приказчици... 

Писателката разказа в "Нашият ден" как преживява карантината: "Общо взето, всички си стоят вкъщи. Аз съм детски писател и за мен е много прекрасно, че мога да си стоя вкъщи. Имаме голям балкон с цветя и зеленина, отдолу имаме градинка, която мога да гледам... Хубаво е, когато работата на човек може да бъде свършена от вкъщи. Съпругът ми е анестезиолог и не може да си върши работата от вкъщи. Той е и поет, което може да се върши от вкъщи.

У дома е най-хубавото място на света! Не го мисля като изолация. А и изолацията може да бъде нещо съвсем, съвсем прекрасно, както казва Туве Янсон. Тя говори много за самотата в своите приказки, но самотата като начин на въздействие върху света – тя може да бъде много творческа." 

Авторката е готова и със своя нов фентъзи роман. В него тя се обръща към тракийската митология – една малко по-съвременна интерпретация на образа на бога на слънцето Загрей. Засега и романът се казва така "Злато от Загрей". 

Весела Фламбурари категорично не е съгласна, че днешните деца не четат.

"Според мен все повече и повече се чете. Децата са навити да четат не само от книжно тяло, в това няма нищо лошо. Реално те непрекъснато четат – от таблета, от компютъра, от четеца... За тези, които не вярват, че децата с удоволствие четат, има:

Три закона на детското четене на Весела Фламбурари:

Във всяка къща трябва да има книги, библиотека с телесни (хартиени) книги.

Децата правят това, което виждат, а не това, което им се казва. Ако искаме децата ни да четат, те трябва да видят как родителят чете книга за себе си.

На детето трябва да се чете на глас. Не само за лека нощ, а винаги когато това е възможно и след като почне да чете само, като се разменят ролите."

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Весела Фламбурари е автор на много приказки, разкази и романи, сама поставя някои пиеси за деца… и радио- и телевизионни спектакли. „Мина и тайната на магиите“ и цяла поредица за малката Мина с добрите приказки и магии, за най-малките – „Коледни приказчици“ и „Приказчици“, за по-големите – „Приказки за театър“ и още много други – това са досегашните произведения на Весела. Завършила е ВИТИЗ, а след това и Софийския университет. Работила е в Детска редакция на програма „Христо Ботев“ на БНР. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10
Георги Господинов

Изкуството в мен: Георги Господинов

Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов.  Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..

публикувано на 28.07.25 в 12:56
Димитър Узунов

Тийнейджърът в мен: Димитър Узунов

Гостът ни е учил режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 година във френската столица основава компания, в която работи с артисти от над 20 държави. Двукратен носител е на наградата "Млад талант на Париж", присъждана от парижкото кметство.  Създател е на фестивали, летни академии и " Театър на чудесата"..

публикувано на 28.07.25 в 12:37