Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Весела Фламбурари и Трите закона за детското четене

Снимка: Justine Тoms

Една добра магьосница, една актриса и детски писател, и... също така дама, непрекъснато търсеща съвременните измерения на живота. Весела Фламбурари е омъжена и живее в Атина, известна със своите детски и юношески романи. Популярна е и със своите срещи с децата, на които представя книгите си – но вече като актриса – с кукли, с песни, с приказчици... 

Писателката разказа в "Нашият ден" как преживява карантината: "Общо взето, всички си стоят вкъщи. Аз съм детски писател и за мен е много прекрасно, че мога да си стоя вкъщи. Имаме голям балкон с цветя и зеленина, отдолу имаме градинка, която мога да гледам... Хубаво е, когато работата на човек може да бъде свършена от вкъщи. Съпругът ми е анестезиолог и не може да си върши работата от вкъщи. Той е и поет, което може да се върши от вкъщи.

У дома е най-хубавото място на света! Не го мисля като изолация. А и изолацията може да бъде нещо съвсем, съвсем прекрасно, както казва Туве Янсон. Тя говори много за самотата в своите приказки, но самотата като начин на въздействие върху света – тя може да бъде много творческа." 

Авторката е готова и със своя нов фентъзи роман. В него тя се обръща към тракийската митология – една малко по-съвременна интерпретация на образа на бога на слънцето Загрей. Засега и романът се казва така "Злато от Загрей". 

Весела Фламбурари категорично не е съгласна, че днешните деца не четат.

"Според мен все повече и повече се чете. Децата са навити да четат не само от книжно тяло, в това няма нищо лошо. Реално те непрекъснато четат – от таблета, от компютъра, от четеца... За тези, които не вярват, че децата с удоволствие четат, има:

Три закона на детското четене на Весела Фламбурари:

Във всяка къща трябва да има книги, библиотека с телесни (хартиени) книги.

Децата правят това, което виждат, а не това, което им се казва. Ако искаме децата ни да четат, те трябва да видят как родителят чете книга за себе си.

На детето трябва да се чете на глас. Не само за лека нощ, а винаги когато това е възможно и след като почне да чете само, като се разменят ролите."

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Весела Фламбурари е автор на много приказки, разкази и романи, сама поставя някои пиеси за деца… и радио- и телевизионни спектакли. „Мина и тайната на магиите“ и цяла поредица за малката Мина с добрите приказки и магии, за най-малките – „Коледни приказчици“ и „Приказчици“, за по-големите – „Приказки за театър“ и още много други – това са досегашните произведения на Весела. Завършила е ВИТИЗ, а след това и Софийския университет. Работила е в Детска редакция на програма „Христо Ботев“ на БНР. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40